DOLAR 7,9020
EURO 9,3079
ALTIN 483,06
BIST 1.205
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 21°C
Gök Gürültülü
Kayseri
21°C
Gök Gürültülü
Çar 23°C
Per 24°C
Cum 25°C
Cts 26°C

Yemlihalıoğlu, “Eğitim Sistemimizde Değişiklik Yapılması Gerekmektedir”

 Korona virüs bize göstermiş olduğu, fakat geçmek zorunda olduğumuz eğitim reformu yapmamız gerektirir. Bu gün yaşadığımız dünya bambaşka bir dünyaya dönüştüğüne şahit oluyoruz. Eğitim sistemimizde bunların başında gelmektedir. Amerikada gelecek günlerde tahminlere göre 1500 adet üniversite kapanmak zorunda kalacaktır.

Çünkü üniversitelere olan ihtiyacımız azalmakta olduğunu görmekteyiz. İnsanların diplomalarına bazı dallarda gerekli olacaktır. Ama bazı dallarda ihtiyaç ortadan kalkacaktır. Örnek verecek olursak 2030 yılında avukat ihtiyacımız kalmayacaktır. Yapay zeka ile bütün verileri alarak bu konuyla ilgili daha önce verilmiş hükümleri ve savunmaları karşılaştırarak savunmayı hazırlayıp hüküm verilecektir.

Teknolojik değişimin eşi görülmemiş bir hızla, sağlık, ulaşım, iletişim, üretim, dağıtım ve enerji sistemlerimizde  tamamen dönüştürüleceği anlamına geliyor. Bu değişikliği yönetmek, sadece ulusal ve çok uluslu işbirliği için yeni çerçeveler değil, aynı zamanda insanların  yeni becerileri öğretmesi için hedeflenen programlarla birlikte yeni bir eğitim modeli gerektirecektir. Yaşayan toplumlar bağlamında robotik ve yapay zeka alanındaki ilerlemelerle, üretim ve tüketim anlatımına bakılarak  paylaşım ve yeni bir sisteme geçmemiz gerekecektir.. O halde aşağıda belirtmiş olduğumuz konular üzerinde eğitim sistemimiz değişim gerçekleştirmemiz lazım olduğuna inanmaktayız.

1-   Toplu eğitim yapan ve geleneksel sınıf geçme esaslı eğitim sisteminden, kişisel eğitim sistemine,  bilgisayar araçlı eğitime geçilecektir. Okul sistemi tamamen yani sınıf öğretim olgusu değiştirilmesi elzemdir. Bu sistemde iyi yetişmiş öğretmenlik rehberlik ve danışmanlığıyla ilgi çekici merak uyandırıcı diziler biçiminde yapılan eğitim daha yumuşak ve daha kolay uyum sağlanabilir nitelikler taşımaktadır. İnternet kulanım zararlarından arındırılmalıdır. İnsanlara bilgi yüklemesini bırakıp hedef belirlemelerini sağlamak, hedefe ulaşmaları için onlara yol haritaları oluşturmamız gerekir. Yaşam nedir niye yaşamaktayız sorularının ve hayatlarını nasıl geçirmek istediklerini yönlendirilmeleri gerekir.

2-   Yazılı metinlerden kaynaklanan pasif eğitimin(bilgi alışverişli ve uyandırıcı) nitelikli, aktif eğitime dönüştürülmesi, bu etkinliklere ayak uydurabilecek kapasitede sayıları şimdiden saptanamayacak  kadar çok özel yetiştirilmiş öğretmenler tarafından yapılmasını sağlamaktır. Yani toplum 5.0 göre hazırlamamız gerekir.

3-   Güncel eğitim sitemlerinde yoğun bloklar halinde yer alan okul yıllarının yerine tüm hayat boyunca sürecek ve kolay kazanılacak bilgi birikimleri sistemlerinin alınması sağlayacak düzenlemelerin geliştirilmesi temel yapılanmalar oluşturulması gerekir.

4-   Şu anda uyguladığımız sistemdeki önceden belirlenmiş zamanlarda yapılan sınav ve yarışmaların yerini “yeni bilinç ve yeni buluşları olan yeteneklerin” kazanılmasını sağlayan sistemlerin yer almasını sağlamaktadır. Hassas ziraat sistemleriyle ekilmiş tarlalarda oluşan olgun başaklar gibi insanların verimi artıracaktır.

İnsanların bu tür yeteneklere ulaşabilmeleri onlardan yararlanabilmeleri, ancak bilgi işleme dayanan eğitimin yeni programlarının uyguluna bilmesiyle elde edilecek sistemi oluşturmak. Bu sistemi oluşturmak için gerekli olan öğretmen, uzman, asistan, bilgisayar yöneticisi kadrolarının ne kadar artırılması gerektiğini bilerek yetiştirmemiz gerekmektedir. Her halde ilk önce öğretmenlerin eğitilmesiyle başlamamız gerekmektedir. Şu andaki öğretmenlerin bilgilerinin tamamen yok sayılmalı ve onlara yeni sistemdeki yerlerini nasıl olmaları ve öğretim sistemini kabul etmelerini, çok fazla yük yüklenmelerini kabullenmelerini sağlamak, bu öğretim sisteminde daha çok çalışmalarını istememiz lazımdır.

          Eğitim sistemimizde bakıldığında ne olacağına karar vermemiz gereklidir. Eğitim sistemimize bir hedef insan yetiştirmeleri gerektiğini ve devamlı eğitim anlamında değişiklik yapılması gerekmektedir. Bunu bir örnekle açıklaya biliriz. Örneğin üniversitelerimizde yetiştirilen sanayimizin can damarlarından birini teşkil eden makine mühendislerini ele alalım. Sanayimizde ihtiyaç duyulan  yeterlikte olması gerekirken o ihtiyaçları karşılayacak nitelikte yetiştirilmiyorlar. Bu niteliklerin olduğu ve gelecek 10 yıl sonra nasıl bir makine mühendisleri lazım olduğunu belirleyip ona göre mühendis yetiştirilmesi için sistemde reform yapılmalıdır. Bunu amacı dünyadaki makine mühendislerden daha üst seviyede yetişmiş optik okuyucuları yetiştirmeliyiz.  Tuik kurumunun çalışmalarına büyük önem vermeliyiz. Her an elde edilen verilerin ışığında kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmeli, AB’ye uyum için gerekli olan insan kaynaklarımızın envanteri çıkarılıp, bu sonuçlara göre, şu anda çalışan insanlarımızın da nitelik durumlarını belirleyip, Dünya standartları ve gelişmiş ülkelerde çalışanlardan eksik ve fazlamızın ortaya konulup, eksiklerinin Dünya standartları üstüne seviyeye çıkarmak için neler yapılması gerektiğinin ortaya konulması gerekmektedir. Bunun için makro ve mikro insan kaynakları planlarını çıkarmalıyız. Bugün şunu göstermiştir ki, eğitim sistemlerimizin tamamen reform yapmamız gerekmektedir. Çünkü 2030 yılında şu anda bulunan mesleklerin %50 si olmayacak ona göre stratejik yol harita belirtilerek eğitim reformu yapılması gerekmektedir. 

İbrahim Yemlihalıoğlu

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.