DOLAR 7,9020
EURO 9,3079
ALTIN 483,06
BIST 1.205
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 21°C
Gök Gürültülü
Kayseri
21°C
Gök Gürültülü
Çar 23°C
Per 24°C
Cum 25°C
Cts 26°C

Yemlihalıoğlu, COVID-19’un Ekonomik ve Sosyal Yansımaları

Ülkelerin piyasalardaki depremi yok etmek için para basmaya ve insanların borçlarının yükselmesini sağlamışlar bu borçlanma hikayesi ülkemizde şu anda karşı karşıya olduğu en büyük sorunu olarak vurgulamak istiyorum. Bu sorunları çözmek için, özel önceliği bu konuda yoğunlaşmamız gereklidir. her zamankinden çok daha büyük hale geldi. Sorunu göze almamız çeşitli finansal yaratma çabalarını hızlandırmak gerekiyor.

Sürekli borçlanmayı öngören modern teori dünyayı kana boğmuş, üzerinde yaşayanları durmadan artan bir yükle ezmiştir.

-Thomas Jefferson

                    Dünyanın önde gelen ekonomik denetim ve yönetim hizmetleri firmalarından PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, 2030 yılında dünya ekonomisine yönelik tahminlerle açıklandı. Araştırmaya göre Türkiye, dünyanın en büyük 12. ekonomisi olacak. 2030 yılına kadar dünya gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) 2.996 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor. Yabancı bir kuruluşun yapmış olduğu bu tespiti gerçekleştirmemiz için çalışmalarımızı bu hedefe odaklanarak stratejik ve eylem planlarımızı her alanda zorunda olduğumuzu ve günlük sıkıntıları daha uzun soluklu 10 yıllık oluşumlar olarak gerçekleştirmemiz lazımdır. Kayseri olarak bu hedefte bize düşen gsyihnın belirlersek 40 milyar dolar seviyesine çıkarmamız gerekir. İhracatımız 8 milyar dolara çok kısa zamanda yani 10 yıl içinde gerçekleştirebiliriz. Bu işlemi yaparken bir bütün kayseri olarak hareket etmemiz lazımdır. Bu işlemden kastım valisinden belediye başkanlarından en alt kademede bulunan işçilerimizin katılımını sağlayıp kendi şahsi menfaatleri bırakıp Kayseri menfaatlerini ön plana almamız lazım yani ben değil biz kayseriyiz diyerek toplu olarak seferberlik ilan edip çalışmamız gerekiyor. Bu işin  makro ve mikro planlarının çıkarılması hedeflerimize ulaşacak şekilde bütün hemşerilerimizin üzerine düşecek görevlerin belirlenmesi bu belirlenen görevlerinin gerçekleştirmeleri takip edecek sistemleri kurmamız gerekmektedir.

        2018’in Ağustos ayında yaşanmış olan piyasa dalgalanması, etkisini 2019’un ilk yarısına kadar taşırken, 2020 yılının başında covit-19 hastalığının çıkması ve bu hastalıktan dolayı piyasaların kapanmasına neden olmuş bu artan belirsizlik risklerinde yönetilmesini de zorlaştırdı. Yılın son çeyreğinde ürünlerde yaşanan dalgalanma nedeniyle sektörlerde beklenen toparlanma gerçekleşemedi. Finansal riskleri, disiplinli ve dinamik bir anlayışla yöneterek firmalarınızın bilanço yapısını zorlu koşullara rağmen sürdürebilmeleri  gereklidir. şirket operasyonlarının negatif şoklara karşı dirençli kalmasını hedeflemelidirler ve durumlarını bu stratejiye göre ayarlamalıdırlar. İşletme sermayesi yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirmeli, tüm sektöründeki zorlu koşullara rağmen 2020’nin  tamamında  nakit akış programı oluşturmalıyız .

            Bugün itibariyle nakit akış programlarını firmalarımız oluşturamamış durumdadır. Hatta firmalarımızın kredi kullanımları çoğalmış yılbaşından bu tarafa kullanmış olduğumuz kredi miktarı aşağıda belirttiğim gibi gerçekleşmiştir .     

KAYSERİ BORÇ KARŞILAŞTIRMASI

20082020(TAHMİN)
 TL(milyon)DOLAR(MİLYON)TLDOLAR
GSYH         13.77510.76069.21710.179
KREDİ MİKTARI   3.752  2.46737.340  5.412
GSYH(kişi başı)11.824 TL9.236$48.676 TL7.158$

 Kişi başı dolar bazında borç 2008 yılında 2.118 $ olarak gerçekleşmişken 2020 yılında tahminen 3.806 $ olarak gerçekleşme olabileceğidir 2020 yılında gerçekleşen kredi kullanımı haziran sonu itibariyle 34.671.914 tl olmuştur. Yılbaşında 28.181.592 tl iken %22 artmıştır sene sonuna kadar 37.340 olacağını tahmin ediyoruz. Borç oranımız yükseliyor 2008 de %23 iken 2020 % 53 olarak gerçekleşmesi beklenmektedir bu durum sürdürülebilir bir durum olarak görmemekteyiz bunun bir an önce çare bulabilmemiz elzemdir.

        Borç, gelecekteki insan emeğinin üzerindeki haktır/hak ediştir.

İbrahim YEMLİHALIOĞLU

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

  1. Avatar Metin dedi ki:

    Bakalım Kayseri bu iradeyi gösterebilecek mi?