Dolar 17,9331
Euro 18,4099
Altın 1.039,38
BİST 2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 32°C
Açık
Kayseri
32°C
Açık
Paz 32°C
Pts 30°C
Sal 30°C
Çar 30°C
https://www.habererciyes.com/wp-content/uploads/2021/09/WhatsApp-Image-2021-09-29-at-13.00.43.jpeg

VİZYONU GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEK

A+
A-
10.06.2021
50.960
ABONE OL

BÜYÜK ŞEHİRLER İÇİN POLİTİKAYA YAKLAŞIM HEDEFİ KENTSEL YAPIYI SAĞLAMLAŞTIRMAK OLMALIDIR

Ülkemizde sosyo ekonomik olarak olgunlaştıkça, şehirlerimizin niteliksel olarak değişmesi gerekiyor. Günümüzün öngördüğü İdeal Şehirler Dünya çapında diğer şehirlerle rekabette üstün gelen küresel bir merkez haline getirebilmektir.  Bu nedenle çeşitli işletmeleri ve yetenekli bireyleri çekecek seviyede teşvikler oluşturulmalı, dünyanın her yerinden yatırımcılar, yeni teknolojiler ve yeni endüstriler gerçekleştirilmelidir. Belirli politikalar seçilerek,  odaklanıp ve sosyoekonomik durum için coğrafi alanlarda şehrin planlamasında değişiklikler yapmalıyız ve şehrin bir adım önde olması için belirlenen politikaları uygulamaya geçirmeliyiz. Bir Şehirden beklenen beş rol bulunmaktadır.

  1. Şehirlerin uluslararası rekabet gücünün artırılması
  2. Yeni endüstri kolları oluşturmak, yeni Emniyetin alanları sağlanması ve güvenlik sisteminin oluşturulması
  3. Büyük doğal afetlere karşı dayanıklılığı artırılması
  4. Uluslararası topluluklarla Ele alınacak nüfus hareketleri ve göçmen nüfusun demografik bilgilerinin Oluşturulması,
  5. Çevre dostu ekonomilerin oluşturulması

Büyük Şehirler için Politikaya Yaklaşım Hedefi kentsel yapıyı sağlamlaştırmak olmalıdır. Kompakt ve ağ bağlantılı pazar büyüklüğünün İnovasyonu teşvik eder olmalıdır. Yeni düzenlemelerle sanayi kümeleri oluşturulmasına öncülük eder, durumda olabilmemiz gereklidir.  Bunun ülkemizdeki en güzel örneği ostimin uygulamaktadır. Bu uygulamalarda yapılması gereken kümelerin ihtiyaçlarının belirlenmesi gereklidir.

Bu ihtiyaçlarının en başta gelenlerin başında covit-19 pandimi döneminde astronomik fiyat artışlarıyla karşılaşmamız. Bu artışlardan sektörlerin az etkilenmeleri için toplu hareketlerinin sağlanması gerekmektedir.  Kümelerin oluşmasını sağladıktan sonra hammadde alımlarında toplu alımların yapılması gerekmektedir. Bunun en güzel örneği Kayseri’de Kurulu bulunan kaytaş şirketidir.  Bu şirket yumurta üreticilerinin kurduğu bir işletmedir. Ortaklarının ihtiyacı olan bütün yem, ilaç ve benzeri malzemeleri alımını yapmakta, hatta yem fabrikası kurmuştur.  Şirket aynı zamanda ortaklarının üretiminin tamamını almakta, pazarlama maliyetini düşürmektedir.   Bu yapıya dünyada örnek vermemiz gerekirse Çin’i verebiliriz. Çin’deki devlet işletmelerin yıllık ihtiyaçları olan hammadde taleplerini topluyor.  Şirketlerden aylık ihtiyaçlarını detaylandırmalarını istemektedir. Talepler toplandıktan sonra hammadde alımlarını yapıyor, bu alımların güçlü olması nedeniyle fiyatlar normal alımlardan aşağı oluyor.

Bu hammaddeleri işletmelerine kar almadan cüzi bir maliyet fiyatından aktarmaktadır. İşletmelerin maliyetlerinin düşmesi rekabet gücünü artırmalarını sağlamaktadır. Çin’de işletmelerin ürün pazarlamalarını yapmamaktadır. Pazarlama faaliyetlerini kendilerine bırakmaktadır. Ben ise pazarlama işinin de müştereken yapılabileceği kanaatindeyim. Örnek verecek olursak TOKİ’lere inşaat malzemeleri üreten şirketlerimizin hepsi ayrı ayrı pazarlama faaliyeti göstermekte, bu işlem maliyetlerini artırmakta, rekabet gücünü azaltmaktadır. Aynı zamanda gücü birleştirdiğimiz takdirde tahsilat zorluklarını da aşama imkânımız doğacaktır.

Örneğin teminat mektubu ve dbs gibi tahsilat imkânları oluşacaktır.  Şehrimizde Oran’ının çalışmalar gerçekten iyidir fakat teşvikler yerine daha farklı yöntemler bulmamız gereklidir. Bu yöndeki önerilerimi daha önceki yazılarımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Kentsel işlevlerin ekonomik faydaların oluşumundan elde edinilecek karların artırılması için ölçek ekonomileri ve bağlantılı piyasalarla ilgili idari maliyetlerin azaltılması gereklidir.  Sanayi, dağıtım ağlarını güçlendirilerek, merkezle arasındaki ilişkilerinde kuvvetlendirilip,  ulaşım, turizm, araştırma vb. konularda şehrimizle,  çevremizdeki şehirler ve ilçelerle komple düşünülmelidir.

Bu amaçla İnovasyon şartını yürütmek,  imalat veya hizmet faaliyetlerinde,  Şirketler tarafından gerçekleştirilecek kentsel işlevlerde,  Kenti destekleyen yatırım vakıflarının ve yatırım koordinasyon kurulunun yeniden düzenlenmesi ve canlandırılması gereklidir. Her şehrin özelliklerinden ve benzersizliğinden yararlanarak şehrin ekonomisini ülkemizde ve dünyada söz sahibi durumuna getirmemiz şarttır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.