DOLAR 7,3669
EURO 8,9236
ALTIN 409,62
BIST 1.551
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 12°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
12°C
Parçalı Bulutlu
Per 9°C
Cum 13°C
Cts 16°C
Paz 10°C

Uzlaştırma Süreci̇

05.08.2019
66.883
A+
A-

Uzlaşma şikâyetten vazgeçmek değildir. Ancak uzlaşmadan önce şikâyetten vazgeçilir ise uzlaşmadan yararlanılamaz. Onun için “Şikâyetçi Değilim, Uzlaşmak

Merhaba değerli okurlar,

Geçen haftaki yazımızda Uzlaştırma ile ilgili merak edilen soruları ele almıştık. Bu yazımızda ise Uzlaştırma sürecini sizlere kısaca aktarmaya çalışacağım.Uzlaştırma sürecinin başlayabilmesi için öncelikle söz konusu suçun Uzlaşma kapsamına giren suçlardan olması gerekmektedir.

Uzlaşma kapsamına giren suç listesi

Listeye Ulaşmak İçin Tıklayınız

Uzlaşma ile şikayetten vazgeçme aynı şey midir?

Hayır. Uzlaşma şikâyetten vazgeçmek değildir. Ancak uzlaşmadan önce şikâyetten vazgeçilir ise uzlaşmadan yararlanılamaz. Onun için “Şikâyetçi Değilim, Uzlaşmak İstiyorum” ifadesi yerine, eğer halen şikâyetçi ve fakat uzlaşmak istiyorsanız ”Şikâyetçiyim, Fakat Uzlaşmak İstiyorum” demelisiniz.

Uzlaştırma Süreci Nasıl işler ?

Uzlaştırma süreci dosyanın uzlaştırmacı tarafından kabulü ile başlayan bir süreçtir.

1. Adım ; Dosya kabulünden itibaren suçun mahiyeti ve dosya içeriği uzlaştırmacı tarafından titizlikle incelenmelidir. Zira taraflara karşı sergileyeceğiniz yaklaşım uzlaştırmanın sonucunu büyük oranda etkilemektedir. Müzakerelere hazırlık anlamında bu aşama çok önemlidir.

2.Adım ;Uzlaştırmacı, dosyayı okuduktan sonra uzlaştırma müzakerelerine hazırlık yapar. Uzlaştırmacı, taraflarla ayrı ayrı ön görüşme yaparak, uzlaştırma müzakerelerinin yapılacağı yeri ve zamanı belirler ve tarafları uzlaştırma müzakeresine katılımları için davet eder (Yönetmelik m. 18/3, 29).

3.    Adım ; Tarafların toplanmasından önce, uzlaştırmanın yapılacağı yerin (mekânın) taraflar için hazırlanması gerekir.
Tarafların yerlerini almalarından sonra uzlaştırmacı, uzlaşmanın temel kuralları ve uzlaştırma usulü üzerinde taraflara bilgi verilmelidir. Sürecin gönüllülüğe dayanan yapısı ve gizliliği tekrarlanmak suretiyle vurgulanmalıdır. Uzlaştırmacı, tarafları mümkün olduğu kadar rahatlatmalı ve onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayarak bu meseleleri ustalıkla halletmelidir.

*Not : Adliye binalarında Uzlaşma görüşmeleri için tahsis edilmiş görüşme odaları bulunmaktadır. Önceden izin almak suretiyle görüşmeler bu odalarda yapılabilmektedir.

 

4.    Adım ; Müzakere aşamasında taraflara bu yolla taraflardan birinin özür dilemesine, herhangi bir giderim biçimini teklif etmesine, suçun mağdur üzerinde bıraktığı etkilerin failce anlaşılmasına yardım edilmesine veya tarafların yeniden uzlaşma fırsatları yakalamalarına ya da bu seçeneklerden bazılarının birleşmesiyle oluşan başka bir seçeneğin ortaya çıkmasına imkân tanınır.

Uzlaştırma sürecinin tanıtımını ve takdimini takiben, taraflardan her birine sırayla ve sözleri kesilmeden konuşma fırsatı verilir. Tarafları her aşama da dinlemek konuşmalarına ve kendilerini ifade etmelerine izin vermek son taraflar üzerinde son derece olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu aşamada “Uzlaşma Teklif Formu’nu” taraflara imzalatmamız gerekmektedir.

Taraflar  Şahsıma yapılan Uzlaşma Teklifini; “Kabul ediyorum” “Kabul etmiyorum” ya da “İnceleyip 3 gün içinde beyanda bulunmak istiyorum” seçeneklerinden birini kararları doğrultusunda imzalayacaklardır. Burada ki “Kabul ediyorum” seçeneği uzlaşmayı kabul etmek değil Uzlaşma müzakerelerinin başlamasını kabul etmek manasına gelmekte olup bu durum taraflara açıklanmalıdır.

Müzakerelerde fail ve mağdur tarafların beyanları dikkatle dinlenmeli ve uzlaşmanın kendilerine sağlayacağı faydalar ile alakalı bilgiler aktarılmalıdır.

Müzakerelerin amacı her iki tarafın da uzlaşmadan memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamaktır. Fakat her şartta mağdurun mağduriyetinin giderilmesi öncelikli amaç olmalıdır.

Düşüncelerin ve vakıaların tartışıldığı bu önemli görüşmenin ardından gelen toplantının ikinci kısmında, mağdurun zararları üzerinde yoğunlaşılır ve failin sorumluluğunun belirlenmesinde maddî bir sembol mahiyetinde olan, karşılıklı olarak kabul edilecek giderim anlaşmasının müzakeresi yapılır. Mağdur ve fail, tazminatın miktarı veya giderim şekli üzerinde (ortak bir edim üzerinde)anlaşamazlarsa, dosya Cumhuriyet savcılığına (veya mahkemeye) geri gönderilir. Uzlaştırmacılar, bir giderim anlaşmasının kabul edilmesi için taraflara baskı yapamazlar.

5.    Adım; Müzakereler tıkandığı takdirde, uzlaştırmacı bazı tıkanıklık stratejileri kullanılabilir.

6.    Adım; Uzlaştırma müzakereleri olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandığında, uzlaştırmacı bir rapor hazırlayarak, onaylanmak üzere Cumhuriyet savcısına (veya mahkemeye) sunmalıdır. Uzlaştırma müzakereleri sonunda uzlaştırmacı, Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2 sayılı Uzlaştırma Raporu Örneğine uygun, taraf sayısından bir fazla olarak hazırladığı raporunu, kendisine verilen belge örnekleri ve varsa yapmış olduğu zorunlu yol giderlerini gösteren belge, gider pusulası veya rayice uygun yazılı beyan ile serbest meslek makbuzuyla birlikte gecikmeksizin Cumhuriyet savcısına(uzlaştırma bürosuna) verir (Yönetmelik m. 21/1). Uzlaşma raporu, fail, mağdur, varsa avukatları, kanunî temsilcileri ve uzlaştırmacı tarafından imzalanmalıdır. (Uzlaştırma Raporları eğer Avukatlar tarafından imzalanacaksa Vekaletname sureti dosyaya mutlaka eklenmeli ayrıca vekaletnamede uzlaşma yetkisinin verilip verilmediği hususu incelenmedilir.) Uzlaştırmanın başarısız olması hâlinde, bunun nedenleri raporda kısaca belirtilmelidir. Ancak gizlilik ilkesi gereği uzlaştırmacının raporunda, müzakerelerin içeriği, müzakerelerde yapılan beyan ve açıklamalar ve tarafların davranışları hakkında kesinlikle bilgi verilmemelidir (Yönetmelik m. 21/2).

Değerli okurlar bu yazımda da uzlaştırma sürecini Uzlaştırma usulü yönüyle anlatmaya çalıştım. Bu süreç ile alakalı merak ettiğiniz konuları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda sizlere uzlaşmanın taraflara yararları ile alakalı bilgiler aktarmaya çalışacağım.Şimdilik hoşcakalın….

Süheyla GÖKÇEK SMMM-Uzlaştırıcı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

 1. Avatar Gökhan gökçek dedi ki:

  Canım benim yazar dediğin böyle olur anlatım böyle yapılır seninle gurur duyuyorum..

 2. Avatar Gökhan gökçek dedi ki:

  Yazdığın yazıyla bir çok yazarı sollamışsın kaliteli bir anlatım teşekkürler Süheyla hanım.

 3. Avatar Filiz Akkan dedi ki:

  Merak Ettiğim Bir Konuydu Aydınlandım

 4. Avatar Filiz Akkan dedi ki:

  Çok Güzel Bir Yazı

 5. Avatar Hasan Tatlı dedi ki:

  Başarılarınızın Devamını Diliyorum

 6. Avatar Hasan Tatlı dedi ki:

  Isparta merkezden ben Hasan Tatlı. Selamın aleyküm sayfa vallaha billaha mükemmel, twitter da paylaştım 09-08-2020 16:03:51

 7. Avatar Kader Serin dedi ki:

  Bu Konuya Açıklık Getirdiğiniz İçin Sizlere Çok Teşekkür Ederim

 8. Avatar Yılmaz Tor dedi ki:

  Kastamonu Şehrinden Yazıyorum Yazılarınızı Takip Ediyorum Sevgilerimle

 9. Avatar Muhammed Kaan dedi ki:

  Selam sayfa süper ötesi dikkatimi çekti, saolun

 10. Avatar Zeliş Tuğra dedi ki:

  Sizin Yazılarınızı Beğenerek Okuyor ve Takip Ediyorum

 11. Avatar Fevzi Elmas dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 12. Avatar Gizem Türk dedi ki:

  Başarılarınızın Devamını Diliyorum

 13. Avatar Mustafa Öztürk dedi ki:

  Yazılarınızı Beğenerek Okuyorum Çok Sevgiler

 14. Avatar Özge Yıldız dedi ki:

  Düşüncelerinizde Size Tamamen Katılıyorum

 15. Avatar Merve Yıldız dedi ki:

  Bu Değerli Yazıyı Paylaştığınız İçin Teşekkürler

 16. Avatar Mustafa Öztürk dedi ki:

  Aksaray merkezden ben Mustafa Öztürk. Merhaba paylaşım inanki çok güzel, sosyal medyada paylaştım 12-08-2020 00:58:00

 17. Avatar Caner Topuz dedi ki:

  Bu Konuya Açıklık Getirdiğiniz İçin Sizlere Çok Teşekkür Ederim

 18. Avatar Mahmut Çağrı dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 19. Avatar Mahmut Çağrı dedi ki:

  Uzlaştırma Süreci̇ Merak Ettiğim Bir Konuydu

 20. Avatar Caner Topuz dedi ki:

  Bu Konuya Açıklık Getirdiğiniz İçin Sizlere Çok Teşekkür Ederim

 21. Avatar Gizem Türk dedi ki:

  Antalya merkezden ben Gizem Türk. Slm bu web sitesi süper ötesi hayran bıraktı, şukuladım 22-08-2020 12:21:57

 22. Avatar Mahmut Çağrı dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 23. Avatar Cumali Seçme dedi ki:

  Yazılarınızı Beğenerek Okuyorum Çok Sevgiler

 24. Avatar Serpil Aslaner dedi ki:

  Emeğinize Sağlık

 25. Avatar Özge Yıldız dedi ki:

  Devamını Bekliyoruz

 26. Avatar Sevilay Bulut dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 27. Avatar Can Tuğ dedi ki:

  Yazınızı Büyük Bir Dikkat İle Okudum

 28. Avatar Işıl Türksoy dedi ki:

  Teşekkür Ediyor Saygılarımı İletiyorum Efendim

 29. Avatar Erdoğan Tunca dedi ki:

  Yazılarınızı Beğenerek Okuyorum Çok Sevgiler

 30. Avatar Mustafa Öztürk dedi ki:

  Amasya Şehrinden Yazıyorum Yazılarınızı Takip Ediyorum Sevgilerimle

 31. Avatar Gizem Türk dedi ki:

  Merak Ettiğim Bir Konuydu Aydınlandım

 32. Avatar Serpil Kara dedi ki:

  Slm sayfa yeminle hoşuma gitti, teraziye tıkladım

 33. Avatar Aslı Turgut dedi ki:

  Yazınızı Büyük Bir Dikkat İle Okudum

 34. Avatar Sevilay Bulut dedi ki:

  Bilgi İçin Teşekkür Ederim

 35. Avatar Murat Koç dedi ki:

  Çok Güzel Bir Paylaşım

 36. Avatar Asena Yıldız dedi ki:

  Merak Ettiğim Bir Konuydu Aydınlandım

 37. Avatar Handan İpek dedi ki:

  Düşüncelerinizde Size Tamamen Katılıyorum

 38. Avatar Adem Taş dedi ki:

  Çok Güzel Bir Paylaşım

 39. Avatar Cumali Seçme dedi ki:

  Çankırı merkezden ben Cumali Seçme. selamun aleyküm web sitesi cidden çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 10-09-2020 21:06:59

 40. Avatar Sultan Altuntaş dedi ki:

  Bu Konuya Açıklık Getirdiğiniz İçin Sizlere Çok Teşekkür Ederim

 41. Avatar Sultan Altuntaş dedi ki:

  Uzlaştırma Süreci̇ Merak Ettiğim Bir Konuydu

 42. Avatar Hale Sungur dedi ki:

  Çok Güzel Bir Yazı

 43. Avatar Cemil Atar dedi ki:

  Çok Güzel Oldu Burada Paylaşmanız

 44. Avatar Cemil Atar dedi ki:

  Sizin Yazılarınızı Beğenerek Okuyor ve Takip Ediyorum

 45. Avatar Cumali Seçme dedi ki:

  Selamlar siten inanki hayran edici, saolun

 46. Avatar Işıl Türksoy dedi ki:

  Merak Ettiğim Bir Konuydu Aydınlandım

 47. Avatar Fatma Kurşun dedi ki:

  Selam siten gerçekten hayran edici, sosyal medyada paylaştım

 48. Avatar Yasemin Erdönmez dedi ki:

  Sizin Yazılarınızı Beğenerek Okuyor ve Takip Ediyorum

 49. Avatar Serpil Kara dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 50. Avatar Filiz Akkan dedi ki:

  Süheyla Gökçek Muhteşem

 51. Avatar Yılmaz Tor dedi ki:

  Bilgi İçin Teşekkür Ederim

 52. Avatar Muhammed Kaan dedi ki:

  Emeğinize Sağlık

 53. Avatar Serpil Öztürk dedi ki:

  Uzlaştırma Süreci̇ Merak Ettiğim Bir Konuydu

 54. Avatar Sevilay Bulut dedi ki:

  Merak Ettiğim Bir Konuydu Aydınlandım

 55. Avatar Merve Yıldız dedi ki:

  Kayseri Şehrinden Yazıyorum Yazılarınızı Takip Ediyorum Sevgilerimle

 56. Avatar Selin Türkoğlu dedi ki:

  selamun aleyküm web siten inan ki güzel, teşekkürler

 57. Avatar Sinem Tok dedi ki:

  Selam herkese siten inanki hayran edici, saolun

 58. Avatar Cantekin Doğruer dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 59. Avatar Hasan Tatlı dedi ki:

  Güzel Yazı Olmuş Tebrikler

 60. Avatar Mehmet Ali Öz dedi ki:

  Düşüncelerinizde Size Tamamen Katılıyorum

 61. Avatar Oğuzhan Kaçar dedi ki:

  Sizin Yazılarınızı Beğenerek Okuyor ve Takip Ediyorum

 62. Avatar Hale Sargın dedi ki:

  Bu Değerli Yazıyı Paylaştığınız İçin Teşekkürler

 63. Avatar Yasemin Ünal dedi ki:

  Değerli Bir İçerik Olmuş Tebrikler

 64. Avatar Merve Yıldız dedi ki:

  Düşüncelerinizde Size Tamamen Katılıyorum

 65. Avatar Filiz Akkan dedi ki:

  Uzlaştırma Süreci̇ Merak Ettiğim Bir Konuydu