DOLAR 6,2299
EURO 6,8773
ALTIN 317,5
BIST 105.994
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Yağışlı

Uzlaştırma Süreci̇

Uzlaşma şikâyetten vazgeçmek değildir. Ancak uzlaşmadan önce şikâyetten vazgeçilir ise uzlaşmadan yararlanılamaz. Onun için “Şikâyetçi Değilim, Uzlaşmak

Merhaba değerli okurlar,

Geçen haftaki yazımızda Uzlaştırma ile ilgili merak edilen soruları ele almıştık. Bu yazımızda ise Uzlaştırma sürecini sizlere kısaca aktarmaya çalışacağım.Uzlaştırma sürecinin başlayabilmesi için öncelikle söz konusu suçun Uzlaşma kapsamına giren suçlardan olması gerekmektedir.

Uzlaşma kapsamına giren suç listesi

Listeye Ulaşmak İçin Tıklayınız

Uzlaşma ile şikayetten vazgeçme aynı şey midir?

Hayır. Uzlaşma şikâyetten vazgeçmek değildir. Ancak uzlaşmadan önce şikâyetten vazgeçilir ise uzlaşmadan yararlanılamaz. Onun için “Şikâyetçi Değilim, Uzlaşmak İstiyorum” ifadesi yerine, eğer halen şikâyetçi ve fakat uzlaşmak istiyorsanız ”Şikâyetçiyim, Fakat Uzlaşmak İstiyorum” demelisiniz.

Uzlaştırma Süreci Nasıl işler ?

Uzlaştırma süreci dosyanın uzlaştırmacı tarafından kabulü ile başlayan bir süreçtir.

1. Adım ; Dosya kabulünden itibaren suçun mahiyeti ve dosya içeriği uzlaştırmacı tarafından titizlikle incelenmelidir. Zira taraflara karşı sergileyeceğiniz yaklaşım uzlaştırmanın sonucunu büyük oranda etkilemektedir. Müzakerelere hazırlık anlamında bu aşama çok önemlidir.

2.Adım ;Uzlaştırmacı, dosyayı okuduktan sonra uzlaştırma müzakerelerine hazırlık yapar. Uzlaştırmacı, taraflarla ayrı ayrı ön görüşme yaparak, uzlaştırma müzakerelerinin yapılacağı yeri ve zamanı belirler ve tarafları uzlaştırma müzakeresine katılımları için davet eder (Yönetmelik m. 18/3, 29).

3.    Adım ; Tarafların toplanmasından önce, uzlaştırmanın yapılacağı yerin (mekânın) taraflar için hazırlanması gerekir.
Tarafların yerlerini almalarından sonra uzlaştırmacı, uzlaşmanın temel kuralları ve uzlaştırma usulü üzerinde taraflara bilgi verilmelidir. Sürecin gönüllülüğe dayanan yapısı ve gizliliği tekrarlanmak suretiyle vurgulanmalıdır. Uzlaştırmacı, tarafları mümkün olduğu kadar rahatlatmalı ve onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayarak bu meseleleri ustalıkla halletmelidir.

*Not : Adliye binalarında Uzlaşma görüşmeleri için tahsis edilmiş görüşme odaları bulunmaktadır. Önceden izin almak suretiyle görüşmeler bu odalarda yapılabilmektedir.

 

4.    Adım ; Müzakere aşamasında taraflara bu yolla taraflardan birinin özür dilemesine, herhangi bir giderim biçimini teklif etmesine, suçun mağdur üzerinde bıraktığı etkilerin failce anlaşılmasına yardım edilmesine veya tarafların yeniden uzlaşma fırsatları yakalamalarına ya da bu seçeneklerden bazılarının birleşmesiyle oluşan başka bir seçeneğin ortaya çıkmasına imkân tanınır.

Uzlaştırma sürecinin tanıtımını ve takdimini takiben, taraflardan her birine sırayla ve sözleri kesilmeden konuşma fırsatı verilir. Tarafları her aşama da dinlemek konuşmalarına ve kendilerini ifade etmelerine izin vermek son taraflar üzerinde son derece olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu aşamada “Uzlaşma Teklif Formu’nu” taraflara imzalatmamız gerekmektedir.

Taraflar  Şahsıma yapılan Uzlaşma Teklifini; “Kabul ediyorum” “Kabul etmiyorum” ya da “İnceleyip 3 gün içinde beyanda bulunmak istiyorum” seçeneklerinden birini kararları doğrultusunda imzalayacaklardır. Burada ki “Kabul ediyorum” seçeneği uzlaşmayı kabul etmek değil Uzlaşma müzakerelerinin başlamasını kabul etmek manasına gelmekte olup bu durum taraflara açıklanmalıdır.

Müzakerelerde fail ve mağdur tarafların beyanları dikkatle dinlenmeli ve uzlaşmanın kendilerine sağlayacağı faydalar ile alakalı bilgiler aktarılmalıdır.

Müzakerelerin amacı her iki tarafın da uzlaşmadan memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamaktır. Fakat her şartta mağdurun mağduriyetinin giderilmesi öncelikli amaç olmalıdır.

Düşüncelerin ve vakıaların tartışıldığı bu önemli görüşmenin ardından gelen toplantının ikinci kısmında, mağdurun zararları üzerinde yoğunlaşılır ve failin sorumluluğunun belirlenmesinde maddî bir sembol mahiyetinde olan, karşılıklı olarak kabul edilecek giderim anlaşmasının müzakeresi yapılır. Mağdur ve fail, tazminatın miktarı veya giderim şekli üzerinde (ortak bir edim üzerinde)anlaşamazlarsa, dosya Cumhuriyet savcılığına (veya mahkemeye) geri gönderilir. Uzlaştırmacılar, bir giderim anlaşmasının kabul edilmesi için taraflara baskı yapamazlar.

5.    Adım; Müzakereler tıkandığı takdirde, uzlaştırmacı bazı tıkanıklık stratejileri kullanılabilir.

6.    Adım; Uzlaştırma müzakereleri olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandığında, uzlaştırmacı bir rapor hazırlayarak, onaylanmak üzere Cumhuriyet savcısına (veya mahkemeye) sunmalıdır. Uzlaştırma müzakereleri sonunda uzlaştırmacı, Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2 sayılı Uzlaştırma Raporu Örneğine uygun, taraf sayısından bir fazla olarak hazırladığı raporunu, kendisine verilen belge örnekleri ve varsa yapmış olduğu zorunlu yol giderlerini gösteren belge, gider pusulası veya rayice uygun yazılı beyan ile serbest meslek makbuzuyla birlikte gecikmeksizin Cumhuriyet savcısına(uzlaştırma bürosuna) verir (Yönetmelik m. 21/1). Uzlaşma raporu, fail, mağdur, varsa avukatları, kanunî temsilcileri ve uzlaştırmacı tarafından imzalanmalıdır. (Uzlaştırma Raporları eğer Avukatlar tarafından imzalanacaksa Vekaletname sureti dosyaya mutlaka eklenmeli ayrıca vekaletnamede uzlaşma yetkisinin verilip verilmediği hususu incelenmedilir.) Uzlaştırmanın başarısız olması hâlinde, bunun nedenleri raporda kısaca belirtilmelidir. Ancak gizlilik ilkesi gereği uzlaştırmacının raporunda, müzakerelerin içeriği, müzakerelerde yapılan beyan ve açıklamalar ve tarafların davranışları hakkında kesinlikle bilgi verilmemelidir (Yönetmelik m. 21/2).

Değerli okurlar bu yazımda da uzlaştırma sürecini Uzlaştırma usulü yönüyle anlatmaya çalıştım. Bu süreç ile alakalı merak ettiğiniz konuları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda sizlere uzlaşmanın taraflara yararları ile alakalı bilgiler aktarmaya çalışacağım.Şimdilik hoşcakalın….

Süheyla GÖKÇEK SMMM-Uzlaştırıcı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

  1. Avatar Gökhan gökçek dedi ki:

    Canım benim yazar dediğin böyle olur anlatım böyle yapılır seninle gurur duyuyorum..

  2. Avatar Gökhan gökçek dedi ki:

    Yazdığın yazıyla bir çok yazarı sollamışsın kaliteli bir anlatım teşekkürler Süheyla hanım.