DOLAR 6,2299
EURO 6,8773
ALTIN 317,5
BIST 105.994
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Yağışlı

Uzlaşmanın Taraflara Faydaları

23.08.2019
A+
A-

Merhaba değerli okurlar,

Bu yazımızda sizlere Uzlaşmanın taraflara sağlayacağı faydalardan bahsetmek istiyorum. Bu yararları bilmek hem vatandaş olarak yani uzlaşmanın tarafları olarak hem de Uzlaştırmacı olarak uzlaşma sürecinde bizlere katkı sağlayacaktır. Ayrıca Uzlaşmanın topluma ve adalet sistemine katkısı hiç de göz ardı edilemeyecek düzeyde önemlidir. O zaman bu faydalar nelerdir birlikte bir göz atalım.

Öncelikle Uzlaşmanın tarafları açısından bakacak olursak,

Uzlaşmanın tarafları süreçte şüpheli-sanık ve mağdur-müşteki ya da müşteki şüpheli gibi çeşitli sıfatlarla yer alabilir.

Mağdur açısından değerlendirelim;

Mağdur uzlaşma süreci ile olayda söz sahibi olmaktadır.  Şöyle ki, Uzlaşma sürecinde hem kendisini ve uğradığı zararı karşı tarafa anlatma imkanı bulmakta hem de bunun psikolojik etkilerini karşı tarafa aktarabilmektedir.

Ayrıca, uzlaştırma sürecinin en temel amaçlarından bir tanesi olan mağdurun mağduriyetinin giderilmesi hususu Uzlaştırmacı tarafından öncelikli olarak değerlendirilmekte olup maddi ya da manevi olarak mağdurun zararının tazmini için bir süreç uygulanmaktadır.

Mağdur uzlaştırma sürecinde mağduriyetini giderecek tazmin yöntemini Uzlaştırmacı vasıtasıyla açıkça talep edebilmekte (özür, bağış, maddi tazmin vs..) ve bu şekilde mağduriyetin giderimi sağlanabilmektedir.

Günlük yaşantımızda hiç birimiz adliye binalarına gitmeyi ya da mahkeme salonlarında bir davanın tarafı olmayı istemeyiz. İşte uzlaşma süreci mağduru bu yükten de kurtarmakta ve mağdurda oluşacak bu zaman kaybı ve psikolojik baskıyı da ortadan kaldırmaktadır.

Şüpheli – Sanık açısından değerlendirelim;

Şüpheli- Sanık için uzlaşma oldukça önemlidir. Zira uzlaşmanın olumlu sonuçlanması şüpheli-sanık açısından aşağıdaki hukuksal sonuçları doğuracaktır.

 Belki de ilk bilmemiz gereken şey Uzlaşmayı kabul etmek suçu kabul etmek değildir.

Uzlaşma sağlandığı takdirde adli sicil kaydı oluşmaz. Temiz bir adli sicil hepimiz için önemlidir.

Şüpheli- Sanık Mağdurdan özür dileme fırsatı bulur.

Uzlaşmada söz sahibi olur ve kendisini ifade etmek imkânı bulur.

Mahkeme ve yargı sürecinde yer almak zorunda kalmaz. Bu süreç iki taraf açısından da hem zaman kaybı hem de psikolojik tahribata neden olmaktadır.

Faile, suçun muhatabı üzerinde yarattığı etkiyi görmesi fırsatını sunar,
Failin devlete karşı değil mağdura karşı şahsen sorumlu olmasını sağlar,
Failin yeniden suç işleme ihtimali azalır,
Taraflarda adaletin yerine geldiği duygusunun tesis edilmesine katkı sunar,
Faile sadece cezalandırılmak yerine hatalarını telafi etme fırsatı sunar,

Uzlaştırma kurumunun topluma faydası nedir?

Suçların müeyyideye tabi tutulmasındaki temel gerekçe bozulan toplum düzeninin düzeltilmesi   olduğundan, suçun toplum üzerindeki etkilerinin giderilmesini sağlar, toplum barışına katkı sunar.
 Toplumun adalet tecrübesinin artmasına ve sorunların adli birimlere yansımadan toplum içerinde sulh ile çözülmesine katkı sağlar,
Taraflar arasında sürekli olarak yinelenecek uyuşmazlığın halli ile yeni suçların ve dosyaların önü alınır,
Uzlaştırmacıların müzakerelerde edindikleri tecrübe ve becerilerini toplum içerisinde kullanmaları ve paylaşmaları ile uzlaşı kültürünün toplumun geneline yayılmasına katkı sağlar.
Tarafların adalet sistemine olan güvenlerinin artmasını sağlar.

Ayrıca Uzlaşma kurumu Adalet sisteminin yükünü hafifleterek oluşan dosya yoğunluğunu azaltarak Adalet Sisteminin daha hızlı işlemesini kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Değerli okurlar sizlere daha önceki yazılarım ve bu yazımla Uzlaşma süreci hakkında merak edilenleri, uzlaşma sürecini ve faydalarını aktarmaya çalıştım.

Hepinize Uzlaşılı ve Hoşgörülü günler diliyorum..

Süheyla GÖKÇEK

SMMM-Uzlaştımacı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.