DOLAR 6,8627
EURO 7,79
ALTIN 398,872
BIST 118712,51
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 31°C
Parçalı Bulutlu

PANDEMİ ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ

06.05.2020
154
A+
A-

Değerli okurlarım, 11.03.2020 tarihinden sonra sosyal yaşantımızda, iş hayatımızda, çalışma alanımızda bir çok değişiklikler oldu. Özellikle işverenlerimizi ve çalışanlarımızı ilgilendiren bir çok değişiklikler ve yenilikler yapıldı.

Değerli okurlarım, 11.03.2020 tarihinden sonra sosyal yaşantımızda, iş hayatımızda, çalışma alanımızda bir çok değişiklikler oldu. Özellikle işverenlerimizi ve çalışanlarımızı ilgilendiren bir çok değişiklikler ve yenilikler yapıldı.

Bundan önceki yazımda kısa çalışa ödeneğinden (KÇÖ) bahsetmiştim. Bu yazımda da 7244 Sayılı Kanunla 4857 Sayılı İş Kanununa eklenen geçici maddeyle  17.04.2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle işçi çıkarma yasağı getirildi. Bu yasakla birlikte ne gibi kolaylıklar ve destekler sağlanacak bunlara yer vermeye çalışacağım.

-İşveren 17.04.2020 tarihinden itibaren iş sözleşmesini fesih edebilir mi ?

İşveren 17.04.2020-17.07.2020 tarihler arasında iş sözleşmesini fesih edemez tek istisnası  İş Kanunu’nun 25. Maddesinin 1. Fıkrasının 2. Bendinde sayılan işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları nedeni ile iş akdinin haklı feshidir

-İşveren 17.04.2020-17.07.2020 tarihleri arasında iş sözleşmesini fesih eder ise nasıl bir yaptırım uygulanır ?

işveren veya işveren vekili hakkında sözleşmesi feshedilen her işçi için fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilecektir.

-Çalışan kişi 17.04.2020-17.07.2020 tarihleri arasında istifa edebilir mi ?

Çalışan kişi bu tarihler arasında istifa edebilir.

İşveren, işçiyi rızası olmadan ücretsiz izine gönderebilir mi ?

17/04/2020 tarihinden itibaren işveren işçiyi rızası olmadan ücretsiz izne gönderebilir.

Kimler Nakdi Ücret Kapsamından Faydalanabilir ?

Kısa çalışma başvurusu yapılan firmada çalışıp, şartları taşımadığı için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlar,

15 Mart tarihinden sonra işten çıkartılmış ve başvuruda bulunmasına rağmen işsizlik ödeneğinden yararlanamamış kişiler,

15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılmış fakat işsizlik ödeneğine başvurmamış kişiler,

17 Nisan tarihinden sonra işveren tarafından ücretsiz izne gönderilmiş olanlar.

Kimler Nakdi Ücret Kapsamından Faydalanamaz ?

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alanlar,

İşsizlik ödeneği almaya devam edenler,

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar,

İşten kendi isteğiyle ayrılmış olanlar,

Pandemi dışındaki nedenlerle ücretsiz izne ayrılmış ve bu şekilde Kuruma bildirilmiş olanlar.

Destek Tutarı Ne Kadardır ? 

Günlük bürüt Tutar 39,24 TL olup sadece damga vergisi kesintisi yapılacaktır bu tutar üzerinden net tutar 38,94 TL dir.

Bildirimi Kimler Yapacak ?

İşveren tarafından  https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi bu adres üzerinden bildireceklerdir.

Bildirimler Ne Zaman Ne Şekilde Olacaktır ?

İlgili ayı takip eden ayın 3’üne kadar ücretsiz izne ayrılan çalışanın TC kimlik numarasını girdikten sonra , ıban numaras,ı  ücretsiz izin gün sayısı ,çalışan ve işverenin irtibat telefon numaraları girerek bildirimi gerçekleştirmiş oluruz.

Hak Düşürücü Nedenler Ve Yaptırımlar Nelerdir ?

Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki 4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesince belirlenen aylık brüt asgari ücret tutarında çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerince idari para cezası uygulanır.

 Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.

 Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.

 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında yapılacak düzeltme ve güncelleme bildirimleri nedeniyle oluşan fazla ve yersiz ödemeler, işçinin takip eden ay için yapılacak nakdi ücret desteği ödemesinden mahsup edilir. 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında fesih işleminin yapılamayacağı dönemi izleyen ayın sonuna kadar mahsuba yeter veya hiç nakdi ücret desteği alamayacak kişi bakımından ortaya çıkan fazla ve yersiz ödemeler, işverenden genel hükümlere göre İŞKUR tarafından tahsil edilir.

Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar  ve Prim Hizmet Beyannamelerinde Eksik Günü Hangi Koddan Bildirmeliyiz ?

28-Pandemi Ücretsiz İzin kodundan bildirmeliyiz. Ücretsiz İzin Desteğine ilave Bir eksik gün denedi var ise (istirahat ve KÇÖ vb.) 29-Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer koddan bildirilmelidir.

Değerli okurlarım, herkese sağlıklı,mutlu günler dileğiyle…..

             Fatih YILMAZ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Kaynak: 7244 Sayılı Kanun

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.