Dolar 17,9657
Euro 18,3332
Altın 1.032,40
BİST 2.795,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 32°C
Açık
Kayseri
32°C
Açık
Sal 31°C
Çar 30°C
Per 33°C
Cum 33°C
https://www.habererciyes.com/wp-content/uploads/2021/09/WhatsApp-Image-2021-09-29-at-13.00.43.jpeg

Oto Galerici, Emlakçı ve Rent A Car’cıları İlgilendiren Düzenleme

A+
A-
06.04.2021
24.108
ABONE OL

Değerli okurlarım, 09/06/2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Değerli okurlarım, 09/06/2020 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Taşınmaz ticareti (halk dilinde Emlakçı ) ile uğraşanlara ilave genel hükümlere ek olarak aşağıdaki kurallar eklenmiştir. Bunları sıralayalım;

2-Faaliyet alanı en az yirmi metre kare olacaktır. Ancak birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiği iş yerinde faaliyet alanı her bir tacir veya esnaf ve sanatkar için beş metre kare artırılarak hesaplanacaktır.

3- İçinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunacaktır.

4-İkamet amacıyla kullanılmayacaktır.

5-Taşınmaz ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmayacaktır.

6-Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile özel şartlar, işyeri açma çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan iş yerleri (Galericiler) içinde yeri kurallar getirilmiştir bunları da sıralayacak olursak;

1-Öncelikle faaliyet konusuyla ilgili toplu işyerlerinde açılması gerekmektedir.

2-Tapu kütüğünde dükkan, mağaza, ofis ve büro gibi işyeri niteliğine haiz bağımsız bölüm olacaktır.

3-Ana gayrimenkulün kayıtlı bulunduğu tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bulum bulunamayacaktır.

4- Açık ve kapalı faaliyet alan büyüklüğü, en az  altmış metrekaresi teşhir alanı olmak kaydıyla seksen metre kareden az olmayacaktır.

5-Kapalı teşhir alanı sıvılaştırılmış  petrol gazı  veya sıkıştırılmış  doğalgaz kullanan araç bulundurulmayacaktır.

6-Giriş ve çıkış kapısı kolay tahliyeye imkan verecek nitelikte olacaktır.

7-Çevreye, alt yapıya  ve trafiğe getirdiği yük ile can ve mal güvenliği riskine ilişkin Valilik görüşü alınacaktır.

8-Aynı işyerinde en fazla iki tacir veya esnaf ve sanatkar ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edecektir. Bu durumda, iş yerinin açık ve kapalı faaliyet alanı büyüklüğü en az yüz yirmi metrekaresi teşhir alanı olmak kaydıyla yüz altmış metrekareden az olmayacaktır.

9-İş yerinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinden başka ticari faaliyet bulunamayacaktır. Bu hüküm, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan iş yerlerine ilişkin  diğer şartların sağlanması kaydıyla  işyeri açma ve ruhsatındaki ana faaliyet konusu ilk tescil motorlu kara taşıtı ticareti olan işletmelere uygulanmaz.

10-Mali sorumluluk sigortası yapılacaktır.

11-İdari büro ve kabul yeri ile taşıt teşhir alanı aynı adreste olacak ve işyerinin bulunduğu ana gayrimenkulün  ortak kullanım alanları taşıt teşhir alanı olarak kullanılmayacaktır.

12-Açık ve kapalı faaliyet alanı dışında yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edilmeyecektir.

13-Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile  özel şartlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.

Motorlu kara taşıtı kiralama işletmeleri (Rent A Car ) işi ile uğraşan işletmeler için şartlar:

İdari büro ile taşıtların bekletildiği  yerin aynı yerde olması halinde faaliyet konusuyla uyumlu olacak şekilde;

1-Öncelikle faaliyet konusuyla ilgili toplu işyerlerinde açılması gerekmektedir.

2-Tapu kütüğünde dükkan, mağaza, ofis ve büro gibi işyeri niteliğine haiz bağımsız bölüm olacaktır.

3-Ana gayrimenkulün kayıtlı bulunduğu tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bulum bulunamayacaktır.

4-Kapalı teşhir alanı sıvılaştırılmış  petrol gazı  veya sıkıştırılmış  doğalgaz kullanan araç bulundurulmayacaktır.

5-Giriş ve çıkış kapısı kolay tahliyeye imkan verecek nitelikte olacaktır.

6-Çevreye, alt yapıya  ve trafiğe getirdiği yük ile can ve mal güvenliği riskine ilişkin Valilik görüşü alınacaktır.

7-Mali sorumluluk sigortası yapılacaktır.

8-Açık ve kapalı faaliyet alanı dışında yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edilmeyecektir.

9-Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile  özel şartlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.

Ancak idari büro ile taşıtların bekletildiği yerin farklı  yerlerde olması  halinde bu şartlardan yalnızca taşıtların bekletildiği  yer için aranır.

1-Taşıtların bekletildiği yer taşıt başına on metrekareden az olamaz.

2-İş yerinde taşıt kiralama faaliyetinden başka ticari faaliyette bulunamaz.

Bu hükümlere aykırı  durumlar bu maddelerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde sayılan hükümlere uygun hale getirilir. Ayrıca yürürlüğe girdiği tarih itibariyle yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi verilmiş toplu işyerlerindeki ikinci el motorlu kara taşı ticareti yapılan işyerleri bu yönetmenlik hükümleri uyarınca faaliyet konusuyla ilgili aranması gereken  metrekare şartından muaftır.

05/06/2018 tarih itibariyle  gelir veya kurumlar vergisi  mükellefi olan veya meslek odasına kayıtlı olarak taşınmaz ticaretiyle uğraşan ruhsatlı veya ruhsatlandırılacak işletmeler, söz konusu tarihten sonra işyeri adreslerini değiştirmedikleri sürece  bu yönetmenlik uyarınca  faaliyet konusuyla ilgili aranması gereken özel şartlardan muaftır, devirlerde ise bu hüküm uygulanmaz. Sağlıcakla kalın….

Fatih YILMAZ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KAYNAK: 09/06/2020 Tarihli 31150 sayılı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.