DOLAR 7,5250
EURO 9,0187
ALTIN 410,09
BIST 1.538
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 14°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
14°C
Parçalı Bulutlu
Cts 16°C
Paz 10°C
Pts 11°C
Sal 13°C

Önemli Teşvikler

07.10.2019
26.796
A+
A-

Değerli okurlar, bu yazımda işverenlerimizin SGK yönünden hangi teşviklerden yararlanır, yararlanma şartları nelerdir anlatmaya çalışacağım.

Değerli okurlar, bu yazımda işverenlerimizin SGK yönünden hangi teşviklerden yararlanır, yararlanma şartları nelerdir anlatmaya çalışacağım. Her yapılandırma, taksitlendirme dönemlerinde sigortalarını, vergilerini, bağ-kurunu, zamanında ödeyenler cezalandırılıyor mu diye hep akla gelmektedir.  Gerçekten son yıllarda çıkan teşviklerden dolayı bu adaletsizlik biraz olsun giderilmiştir. Her yıl farklı teşvikler  çıkartılarak hem işçi istihdamı artırılmıştır hem de işverenlerimize önemli derecede destek olunmuştur. Bu teşvikler nelerdir bakalım.

-5510 Sayılı Kanun Teşviki

Genel olarak her işverenin yararlanacağı teşviktir.  Özel sektörler çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutardan indirim yapılır.

Teşvikten yararlanma şartları nelerdir?

1) İşverenlerin Özel Sektör İşvereni Olması ve (4/a) kapsamında sigortalı çalıştırması,

2) Aylık prim ve hizmet belgesinin Kuruma yasal süresi içinde verilmesi

3) İşveren hissesi (Hazinece karşılana tutar hariç) ile sigortalı hissesine düşen sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi

4) İşverenin, Kuruma Borcunun Bulunmaması Veya Diğer Kanunlara Göre Yapılan Tecil ve Taksitlendirmelerinin Devam Etmesi Gerekmektedir.

Kimler teşvikten yararlanamaz?

1) Kamu idarelerine ait işyerlerinde çalıştırılan 5510 sayılı kanunun (4/a) ve (4/c) kapsamında sigortalılardan,

2) İşyerlerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışan sigortalılardan,

3) Yurtdışında çalışan sigortalılardan,

4) Aday çırak, çırak ve öğrencilerden uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayanlardan

5) Harp malulleri ile 3713 ve 2330 sayılı kanunlara göre vazife aylığı alanlardan sadece kısa vadeli sigorta kollarına tabi olanlardan,

6) Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesisi atölye ve benzeri yerlerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklulardan,

7) İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan kursiyerlerden,

6111 Sayılı Kanun Teşviki

6111 teşviki de artı istihdamı teşvik eden teşviklerdendir. Bu teşvikte hem işveren yönünden hem işçi yönünden şartların sağlanması gerekiyor.

İşveren Yönünden

1-Aylık prim ve hizmet bildirgelerinin yasal süresi içerisinde verilmiş olması

2-Prim borcunun yasal süresi içerisinde ödenmesi

3-Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması

4-Borç varsa borcun yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olası gerekir

5-Prim, idari para cezası borcu veya gecikme cezası borcu bulunmaması gerekmektedir.

6-Son altı aylık dönemin ortalamasına +1 çalışan alınması gerekiyor.

Çalışan Yönünden

-Sigortalının 01/03/2011-31/12/2020 tarihleri arasında işe girmiş olmak

-18 yaşından büyük kadınlar

-18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük erkekler

-İşe alındığı tarihten önceki 6 ayda işsiz olması

İşveren payı karşılanmaktadır. Bir çalışan bir defaya mahsus bu kanundan yararlanabilir. En az 24 ay süreyle faydalanabilinir bu süreyi artıran etkenler vardır. İşçinin;

– İş-kura kayıtlı işsiz olması

-Mesleki yeterlik belgesi olması

-Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretim mezunları

-Türkiye İş Kurumu’nca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler, 24 aydan fazla 6111 sayılı teşvikten faydalanabilirler.

4447/19 Sayılı Kanun Teşviki

Bu teşvikte imalat ve bilişim sektörleri için ayrı diğer sektörler için ayrı uygulanmaktadır.

7103 (imalat ve Bilişim) 7103 (Diğer sektörler) sektörleri için genel şartlar aynı olmak şartıyla bir kaç şart dışında aşağıdaki gibidir.

 Sigortalı yönünden aranılan şartlar:

Sigortalıların;
– İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,
– İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,
– 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri,
gerekmektedir.

 İşyeri yönünden aranılan şartlar:


– Özel sektör işverenine ait olması,
– Sigortalının işe giriş tarihinden önceki takvim yılına ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar prim hizmet beyannamelerindeki ortalamaya ilave olarak çalıştırılması,
– Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi,
– Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,
– Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,
– Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması,
gerekmektedir.


 Destek tutarı
Destek tutarı, işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklı hesaplanacaktır.

 İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere, ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 6.822,40 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (959,40 ila 2.558,40 TL) ile 153,74 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 1.113,14 ila 2.712,14 TL)

Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler (959,40 TL) ile 153,74 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 1.113,14 TL)

 Destek Süresi
2020/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya Kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacaktır.

 Ek Kurallar
– Bilişim sektöründe destekten yararlanacak işyerlerini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.
– 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında 5510 sayılı Kanun kapsamına alınan işyerleri ile daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda sigortalı çalıştırmayan işleri; 1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren 12 veya 18 ay süreyle bu destekten yararlandırılır.
– Bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz.

6661 Sayılı kanunla Asgari Ücret Desteği

-5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektör işyeri işverenleri ile 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenler hariç olmak üzere diğer kamu işyeri işverenleri de destekten yararlanacaktır. Değerli okurlar bu teşvikten yararlanmak için ek olarak bir şart daha getirildi gerçekten işverenlerimizin çok önem taşımaktadır. Geçtiğimiz yıllarda destekten yararlanabilmek için prim borcu olmaması ve primlerin süresinde ödenmesi şartı dışında bu yıl ek olarak geçen yıl ile bu yıldaki aynı dönemdeki çalışan işçi sayısını karşılaştırma şartı 2018 senesinde çalışanı olan işyerlerinin ilgili dönemde asgari ücret teşvikinden yararlanabilmesi için 2019 senesinde aynı dönemdeki çalışan sayısının 2018 senesindeki aynı döneme eşit olması ya da çalışan sayısının üzerinde olması gerekir. Çalışan sayısı bir önceki yılın aynı dönemindeki çalışan sayısından az ise teşvik oluşmayacak. Asgari ücret desteği 2019 yılında 12 ay süre ile verilecek. Destek tutarı 500’den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde işçi başına aylık 101,00 TL olacakken 500 kişiden az çalışanı olan işverenler için ise aylık 150 TL olacaktır.

Değerli okurlar bu yazımda yer veremediğim mevcutta bulunan diğer teşvikleri de sizlerle bir sonraki yazımda paylaşmaya çalışacağım.

Fatih YILMAZ

SERBEST MUHASABECİ MALİ MÜŞAVİR

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

  1. Avatar Ahmet Babayiğit dedi ki:

    Sevgili üstad 4447/19 Sayılı Kanun Teşvik’deki işverenin ortalaması nasıl hesaplanıyor ?