DOLAR 7,5358
EURO 9,0249
ALTIN 411,42
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Sisli
Kayseri
10°C
Sisli
Sal 14°C
Çar 15°C
Per 15°C
Cum 9°C

Mali Müşavirlik Mesleğinde Kota(Meslekte Azami İş Kapasitesi) Neden Gereklidir?

04.01.2021
560.597
A+
A-

Merhaba değerli okurlar, bir Mali Müşavir olarak bu yazımda mesleğimizin kanayan yarası diye tabir ettiğimiz “Haksız Rekabet ve Kota uygulaması” üzerinde durmak istiyorum.

Mali Müşavirlik mesleği son derece kendine münhasır, dinamik, kamu menfaati içeren, yüksek disiplin ve etik gerektiren bir meslektir.

Şöyle ki; Mesleğimiz sürekli değişen kanun ve uygulamalar nedeniyle güncel kalmayı ve araştırmayı, e-uygulamalar nedeniyle teknolojik anlamda yenilenmeyi gerektiren, sosyal sorumluluk içeren ve kamu menfaatinin de oldukça yüksek olduğu bir meslektir.

Peki bu kadar sorumluluk gerektiren,  yüksek performans ve güçlü bir stres yönetimini kaçınılmaz kılan bir mesleğin icracıları olarak meslektaşlarımız “adil bir gelir dağılımı ve fırsat eşitliğine sahip midir?

Bu sorunun cevabı maalesef hepimizin sürekli şikayet ettiği kronik mesleki sorunlarımızı içeriyor..

Sorunun ele alınmasında öncelikle dikkat gerektiren unsurların başında meslek mensubu sayısındaki artış ve aynı hızda artmayan mükellef sayısı yatmaktadır. Bu unsur ne yazık ki mevcut mükelleflerini elinde tutmak adına meslektaşlarımızı “komşunun muhasebecisi” sorununun tam da ortasında bırakmaktadır. Mükelleflerin memnuniyetinin sağlanması adına meslek mensupları maalesef mesleki olmayan konularda dahi bir çok soru ve sorunla muhatap olmakta, hatta çoğu zaman bu fedakarlık belirlenen asgari ücret tarifesinin dışına çıkılmasına kadar gitmektedir.

Haksız Rekabet dediğimiz kavram tam da bu noktada kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Zira artan meslek mensubu ve yetersiz mükellef sayısı, meslektaşlarımızı “asgari ücret tarifesinin dışına çıkmaya itmektedir.”

Mesleğimize yeni katılan meslek mensupları ise, yeterli sayıda mükellef bulamamak kaygısıyla büro açmaya imtina etmekte ve bağımlı meslek mensubu olarak düşük ücretlerle mesleki yaşamlarına devam etmektedirler.

Oysa mesleki yenilenme adına, kaliteli hizmet anlayışının artması, meslek mensuplarımızın hak ettiği yaşam standartlarına ulaşması, mükellefler nezdinde mesleğimizin itibarının yükselmesi için  “kota uygulaması” bir çözüm umududur.

Azami iş kapasitesi uygulaması, mevcut gelir düzeyini ve mükellef sayısını korumak isteyen birçok meslek mensubumuz tarafından önyargı ile karşılansa da, şunu asla unutmamalıyız ki “çok mükellef yüksek kazanç” değildir. “Kaliteli ve saygın hizmet, daha yüksek kazancı beraberinde getirir.”

Bu bağlamda “haksız rekabet” in ortadan kalkması adına kota uygulaması muhakkak gereklidir.

Kota uygulamasının detaylarının belirlenmesi aşamasında; TÜRMOB ‘un her ilimizin meslek odasından öneri ve istek almak suretiyle, meslektaşlarımız ile istişare ederek, uygulamanın fizibilitesinin yapılması, hem uygulanabilirlik açısından hem de meslek mensuplarının memnuniyeti açısından daha doğru olacaktır kanaatindeyim. Şöyle ki; her meslek odasında kota uygulaması ile alakalı bir masa oluşturarak, meslektaşlarımızın görüş ve önerilerinin sistematik bir şekilde üst birliğimize iletilmesi vasıtasıyla “uygulanabilir” bir sistemi geliştirerek, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak bir projeyi hayata geçirmek hiç te zor olmasa gerek..

“Çözüm, sorunun içerisinde”… Çözümü oluşturacak olan yine Meslek Mensuplarımız olacaktır.

Şartlar zorlaştığında ayakta kalanlar güçlüler değil, birbirlerine yardım edenler olacaktır.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.     
Süheyla GÖKÇEK
S.M.M.M.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

  1. Avatar Filiz Akkan dedi ki:

    Düşüncelerinizde Size Tamamen Katılıyorum

  2. Avatar Lale Akdoğan dedi ki:

    takip ediyoruz

  3. Avatar Ozan Kığıl dedi ki:

    sağ olun