DOLAR 7,5358
EURO 9,0249
ALTIN 411,42
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Sisli
Kayseri
10°C
Sisli
Sal 14°C
Çar 15°C
Per 15°C
Cum 9°C

Maaşım düşük, tazminatımı da alıp ayrılabilir miyim?

19.12.2020
326.056
A+
A-

Maaşım düşük, tazminatımı da alıp ayrılabilir miyim?

SORU: 2 yıldır aynı fabrikada çalışmaktayım. Maaşım düşük olduğundan dolayı işten ayrılmak zorundayım. Tazminatımı da alarak nasıl ayrılabilirim?

CEVAP:  Kural olarak Ücretinizin düşük olduğu gerekçesiyle işten ayrılmanız istifa anlamına gelir ve istifa eden bir çalışan kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Bu ancak size ayrımcılık yapıldığını kanıtlamanızla mümkündür. Yani işveren diğer çalışanların ücretini artırıp, ortada hiçbir objektif neden yokken sadece size düşük ücret politikası uyguluyorsa bu işçi bakımından haklı bir fesih sebebi olabilir. Ya da iş sözleşmenizde ücret artışına ilişkin bir madde olduğu halde ücret artışı uygulanmıyorsa bu da haklı fesih sebebi olabilir. Ancak bunlar söz konusu değilse, sadece ücretiniz düşük olduğu gerekçesiyle işten ayrılırsanız yukarıda da belirttiğim gibi bu istifa anlamına gelecektir ve bu sebeple ayrıldığınızda kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.

Bunların dışında İş Kanunu’nda işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı veren ve işçinin tazminatını alarak işten ayrılmasını sağlayan haller
4857 sayılı İş kanununun 24. maddesinde sıralanmaktadır. Bu maddeyi inceleyiniz.

Öte yandan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenlerin işçinin yazılı rızasını almadan maaşları düşüremeyeceğine hükmetti. Emsal kararla birlikte; maaşında rızası alınmadan azaltmaya gidilen işçi istifa etmesi halinde kıdem ve ihbar tazminatı alabilecek.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.