DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
ALTIN 441,98
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 7°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
7°C
Parçalı Bulutlu
Paz 8°C
Pts 9°C
Sal 10°C
Çar 11°C

Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

25.03.2020
8.716
A+
A-

Değerli okurlarım, ilk defa Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 diye adlandırılan yeni tip korona virüs ortaya çıkmıştır. 10 mart tarihinden itibaren de ülkemizde ortaya çıkan bu virüsün başta sağlık açısından olmak üzere bir çok alanda etkisini göstermiştir. Bu etki alanlardan biride mutlaka çalışma hayatı dolayısıyla da ekonomimizde de etkisini göstermeye başlamıştır. Geçen hafta Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ekonomik kalkan paketinde işverenlerimizde hem beyanların ertelenmesi hem de buna bağlı olarak da vergi ödemelerde ileri bir tarihe  ertelenmiştir. Önemli desteklerden biride kısa çalışma ödeneği olmuştur. Peki bu kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanabilir ve şartları nelerdir bunları kısaca açıklamaya çalışacağım.

Kısa Çalışma Ödeneği  Nedir ?

Genel olarak ekonomik, sektörel, bölgesel krizden veya zorlayıcı sebeplerden dolayı ortaya çıkan işyerinde haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak haftalık en az üçte bir oranında azaltılması veya işyeri faaliyetinin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak şartıyla sigortalılara çalışmadıkları dönem için gelir sağlamaktadır. 

Kısa Çalışma Kapsamında Nelerden Faydalanılır ?

– İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi,

– Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi,

hizmetleri sağlanmaktadır. 

Kısa Çalışma Nasıl Tespit Edilir ?

İşverenin yukarıdaki saydığımız nedenlerden dolayı işverenin bizzat işkura başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuru sonucunda iş müfettişlerin inceleyip değerlendirmesinden sonra uygun bulunursa başvuru kabul edilmiş sayılır.

Çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneğine Başvura Bilirler Mi?

Kısa Çalışma ödeneğine çalışanlar adına işveren başvuru yapmaktadır.

Çalışanlar Yönünden Şartlar nelerdir?

Son 3 yılda 450 gün fiili hizmet primin olması  son 60 gün primin olması şartı. (25/03/2020 tarihinde TBMM GENEL KURULUNDA KABUL EDİLDİ.)

Kısa Çalışma Süresi ve Miktarı Ne Kadardır ?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.  Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Etkili Kısa Çalışma Talebinde Bulunulması ve Talebin Değerlendirilmesi, Nasıldır ?

Yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmıştır. Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte  Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

Başvuruların işyerine gidilmeden de belge üzerinden hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için koronavirüsten olumsuz etkilenildiğine dayanak teşkil eden belgelerin başvuruya eklenmesi önem taşımaktadır. Gerektiğinde işverenle irtibata geçilerek ilave belgeler talep edilebilecektir. İşverenlere başvurusunun alındığı yine aynı yolla en kısa sürede bildirilecek ve başvurular uygunluk tespiti amacıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderilecektir. Kısa çalışma Talep formu ile Kısa Çalışma uygulanacak işçi listesine ilave olarak üst yazı ve şirketler içinde yönetim kurulu kararı eklenmesi gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Hangi Durumlarda Kesilir ?

Kısa çalışma ödeneği alanların işe girmesi, yaşlılık aylığı almaya başlaması, herhangi bir sebeple silâh altına alınması, herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle işinden ayrılması hallerinde veya geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği kesilir.

Değerli okurlarım bugüne kadar bir çok makale yazdım ama bugün gerçekten zorlanarak yazdığım duygular içerisindeydim Ülkemizin ve tüm dünyadaki insanların bu virüsten biran önce kurtulması dileğiyle sağlıklı kalın. mutlu kalın ve kısa bir süre içinde evde kalın…

            Fatih YILMAZ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Kaynak: iskur.gov.tr

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.