Dolar 16,7069
Euro 17,4745
Altın 967,64
BİST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 24°C
Açık
Kayseri
24°C
Açık
Cts 25°C
Paz 25°C
Pts 26°C
Sal 27°C
https://www.habererciyes.com/wp-content/uploads/2021/09/WhatsApp-Image-2021-09-29-at-13.00.43.jpeg

Kira Gelirlerinin Beyanı

A+
A-
06.04.2021
4.704
ABONE OL

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu gerçek kişilerin gelirlerini yedi unsura ayırmıştır. Bunlar; Ticari Kazanç, Zirai Kazanç, Serbest Meslek Kazancı,  Gayri Menkul Sermaye İradı, Menkul Sermaye İradı, Ücret ve Diğer Kazanç ve İratlar’dır.  Özellikle Gayri Menkul Sermaye İradı  2.049.695 kişi ilgilendirmektedir.

-Kimler Gayri Menkul Sermaye İradı Mükellefidir ?

Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “Gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir. Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyetleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracılarıdır.

-Mesken Kira Gelirinde İstisna Varmıdır?

2020 yılı için Mesken Kira Gelirleri için istisna tutarı 6.600,00 TL’dir. Bir takvim yılı İçerisinde 6.600,00 TL tutarını geçmeyen gelirler beyanname verilmez. Takvim yılı 2020 yılı için 01/01/2020-31/12/2020 dönemini kapsar.

-Kimler İstisna Tutarından Faydalanamazlar ?

Ticari, Zirai ve Serbest Meslek Kazancı olanlar istisna tutarından faydalanamazlar. Ayrıca, istisna haddinin üzerinde hasılat elde edenlerden, beyanı gerekip gerekmediğine bakılmaksızın ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı Gelir Vergisi Kanununun 103.maddesinde yazılı vergi tarifesinin 3. diliminde ücret gelirleri için yer alan tutarı (2020 yılı için 180.000 TL,) aşanlar bu istisnadan faydalanamazlar.

-Birden fazla Meskenden Elde Ettiğimiz Kiralar İçin Kaç Kere İstisna Tutarı Uygulayabiliriz ?

En fazla bir kere İstisna tutarı uygulayabiliriz.

-Geçmiş Döneme Ait Kira Geliri Tahsil Edilirse Ne Zaman Beyan Edilir ?

Örnek verecek olursak;2018,2019 yıllarına ait kira bedellerini 2020 yılında tahsil etmiş olalım 2018 ve 2019 yılına ait kira gelirlerimizi de 2020 yılı ile birlikte beyan edeceğiz.

-Peşin Olarak Tahsil Ettiğimiz Kira Bedelleri Ne Zaman Beyan Edilmeli ?

Örnek verecek olursak;2021 ve 2022 yılına ait kira bedellerini tahsil etmiş olalım peşin olarak.2021 yılına ait kira gelirini 2022 yılında 2022 yılına ait kira gelirini 2023 yılında beyan etmeliyiz.

-Kira Bedelinin Hiç Alınmaması veya Düşük Olması Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Emsal kira bedeli esas alınarak hesaplanır. Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, varsa yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış kira bedelidir. O bina ya da arazi için kira takdiri veya tespiti yapılmamışsa; emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin % 5’idir.
Bina veya arazi dışında kalan mal ve haklarda emsal kira bedeli, bunların maliyet bedelinin % 10’udur. Bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanununun servetlerin değerlemesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin %10’udur.

-Hangi Durumlarda Emsal Kira Bedeli Uygulanmaz?

Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması,
– Binaların mal sahiplerinin çocuklarının, anne ve babalarının veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi. (Ancak, bu kimselerin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz),
– Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması,
– Genel bütçeye dâhil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalar,
durumlarında emsal kira bedeli esası uygulanmaz.

-Safi  Kira Geliri Nasıl Tespit Edilir ?

– Kira gelirinin  vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit  edilebilmektedir:

– Götürü Gider Yöntemi. (hakları  kiraya verenler hariç)

– Gerçek Gider Yöntemi.

Götürü veya gerçek gider  yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı  için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.

Kendi Konutlarını Kiraya Verenler ve Kendisi Kirada Oturanlar Kendi Ödedikleri Kirayı Gider Olarak Gösterebilirler Mi ?

-Gerçek usul gider yöntemi seçmek kaydıyla gider olarak gösterebilirler.

-Kiraya İlişkin Tahsilatlar Ve Ödemeler Nasıl Olmalıdır?

Kira ödemeleri ve tahsilatları; konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ve işyeri kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın, banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracılığı ile yapılır.Banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracı kılınmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinde, bu belgeler tevsik edici belge kabul edilecektir. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamdadır.

-Kira Gelirinin Beyan Edilmemesi Veya Eksik Beyan Edilmesi Durumun Ne Olur ?

– Konutlardan elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, istisna uygulamasından yararlanılamaz. Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan mesken kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabileceklerdir.
– Geçmiş takvim yıllarına ait kira gelirlerini ilgili beyan döneminde hiç beyan etmeyen veya eksik beyan eden kira geliri sahiplerinin bu gelirlerini, Vergi Usul Kanununda yer alan Pişmanlık ve Islah hükümlerinden yararlanarak beyan etmeleri de mümkündür.

– Beyan edilmesi gereken kira gelirinin bildirilmemesi halinde, mükellef adına ceza kesilir ve gelir takdir komisyonunca takdir edilir. Takdir edilen gelir üzerinden, gelir vergisi ile vergi ziyaı cezası hesaplanır. Ayrıca gecikilen her ay için gecikme faizi talep edilir. Bu şekilde tahakkuk eden vergi, ceza ve gecikme faizinin tahakkuk tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekmektedir. Ödenmediği takdirde, vergi dairesince ayrıca her ay için ayrı ayrı gecikme zammı hesaplanmak suretiyle cebren tahsil yoluna gidilir

-Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman  Ve Nereye Verilir ?

Mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık  dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için MART ayının 1  inci gününden son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri  gerekmektedir.

Beyanname verme süresinin son  gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün  tatil saatine kadar beyanname verilebilir.

Takvim yılı içinde ülkeyi terk  edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek  zorundadırlar. Ölüm halinde ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde  mirasçılar tarafından verilir.

Beyanname, mükellefin bağlı  olduğu vergi dairesine verilecektir. Mükellefler normal olarak ikametgâhlarının  bulunduğu yerin vergi dairesine bağlıdırlar.

-Vergi Ne Zaman Ve Nereye Ödenir?

-Beyanname üzerinden hesaplanan  gelir vergisi MART ve TEMMUZ aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.  Hesaplanan vergi;

– Vergi tahsiline yetkili olan  banka şubelerine,

– Bağlı bulunulan vergi  dairesine,

– Bağlı bulunulan vergi  dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine ödenebilir.

Değerli okurlar, Kira gelirleriyle ilgili sizlerden gelen soruları cevaplamaya çalıştım. Beyannamelerimizi eksiksiz olarak ay sonuna kalmadan beyan edelim. Sağlıcakla kalın….

Fatih YILMAZ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.