DOLAR 6,2299
EURO 6,8773
ALTIN 317,5
BIST 105.994
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 10°C
Yağışlı

Kıdem ve İhbar Tazminatı Şartları

Değerli okurlar, çalışma hayatımızda önemli unsurlardan biri olan kıdem ve ihbar tazminatı her zaman kafalarda soru işareti olmuştur.

Değerli okurlar, çalışma hayatımızda önemli unsurlardan biri olan kıdem ve ihbar tazminatı her zaman kafalarda soru işareti olmuştur. Hem işveren tarafından hem de çalışan tarafından aklınıza takılanları bir nebze olsun bu yazımda bu sorulara açıklık getirmek isteyeceğim.

Kıdem tazminatı , bir işçinin sebepli nedenlerden dolayı işyerinden ayrılırken işverenin işçiye ödediği bir tazminat şeklidir. Bu tazminatı çalışanın hak edebilmesi için 4857 sayılı iş kanuna göre bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.  Bu şartları sıralamak istersek;

  • İş yerinde en az 1 yıl süreyle çalışmamız,
  • İşverenin haklı bir sebep olmadan işten çıkartması,
  • İşçinin haklı bir sebeple işi bırakması,
  • Erkek çalışanların askerlik için işi bırakması,
  • Emekli olmak amacıyla işçinin işi bırakması,
  • Emeklilikle ilgili diğer şartları tamamlayıp, emeklilik yaşını evinde beklemek amacıyla işçinin işi bırakması,
  • Kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakması,
  • İşçinin ölmesi.

Bu durumlarda çalışan kişi kıdem tazminatı hak eder. Kıdem tazminatı hesaplama yapılırken en son aldığımız brüt ücretle kıdem süremizin çarpılmasıyla hak edeceğimiz tazminat tutarı bulunur. Bu tutardan sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

İhbar tazminatı ise belirsiz süreli iş sözleşmesinin her iki tarafından birinin fesih etmesinden dolayı ortaya çıkan tazminattır. Genelde işvereninin işçiye ödemesi gereken bir tazminat olarak da bilinse de yanlış bilinmektedir. İşçide kanunda belirtilen süreler çerçevesinde işverene çıkacağını bildirmezse  çalışanda işverene tazminat ödemek zorunda kalır. Bu nedenle hem işveren,hem de işçi için ihbar tazminatı ödemek söz konusudur.Peki bu süreler nelerdir. Bu süreleri sıralayacak olursak;

İş sözleşmeleri;

a) İşi 6 aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta sonra,
b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra,
c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra,
d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak 8 hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır. Bu süreler zarfında işveren çalışanına günde 2 saat iş arama süresi vermek zorundadır. İhbar tazminatı yukarıda saydığımız süreler göz önünde tutularak hesaplanır ve ücretten gelir vergisi,damga vergisi kesintisi yapılarak ödenir.

Hangi durumlarda ihbar tazminatı ödenmez; İşçinin ve işverenin haklı olduğu durumlarda tazminat ödenmez bu nedenler, 4587 sayılı iş kanunumuzun 24.ve 25. Maddelerinde düzenlenmiştir.

İşçinin Haklı Nedenle Derhal Fesih Hakkı

Madde 24 – Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.

1-Sağlık sebepleri

2-Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerler

3- Zorlayıcı sebepler

İşverenin Haklı Nedenle Derhal Fesih Hakkı

Madde 25 – Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir

1-Sağlık sebepleri

2-Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerler

3- Zorlayıcı sebepler

4- İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın bildirim süresini aşması.

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatında zaman aşımı 01/07/2012-11/10/2017 tarihleri arası işten ayrılanlar için süre 10 yıldır.

12/10/2017 tarihinden itibaren işten ayrılan için ise 5 yıldır

Tüm okurlarımıza yeni haftanın sağlık,huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle…

Fatih YILMAZ / Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.