SON DAKİKA
Dolar 8,6606
Euro 10,1856
Altın 490,68
BİST 1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 28°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
28°C
Parçalı Bulutlu
Çar 21°C
Per 20°C
Cum 17°C
Cts 20°C

GÖRÜLMEYENİ, GÖREBİLMEYİ BİLMEK

A+
A-
13.09.2021
28.812
ABONE OL

Bu yazımda  okuyucularıma gelecek yakın zamanda karşılaşabileceğimiz zorluklardan bahsetmeye çalışacağım. Bunlar gerçekleşecek diye kesin  bir öngörü olarak değil, olabilirse tedbir alabilmemiz için yazmaktayım.  Dünyamız bugün tek bir yönetim altında toplanmaya çalışılan bir düzen içerisine doğru gitmekte, bu düzende ülkemizin ne yapabileceğini planlamamız gerekmektedir.

Pandemi  devam ederken karşımıza iklim değişikliği ve kıtlık sorununu ortaya koymuşlar. İnsanları bu felaketi görünenden daha büyük algı operasyonları olarak gerçekleştirecekler.  Özellikle mevcut ulus-devlet modeli yerine daha farklı bir oluşum gerçekleştirmek istemektedirler. Bunu yaparken devlet kavramını ve din anlayışları üzerinde oyun oynamaktadırlar. Bizde yaşamımızı idame edebilmemiz için görmüş olduğumuz işaretleri iyi okuyabilmemiz gereklidir.

                     Bunun işaretlerinden biri olan 2012 yılında yayınlanan küresel eğilimler raporu yedi adet  siyah   kuusu maddeler halinde ortaya konulmuştur. Bu maddeleri aşağıda sıralanmıştır.

Bu maddeler gelecekte karşılaşacağımız sorunları göstermektedir.

1-şiddetli boyutta küresel bir salgının başlaması

2-küresel iklim değişiminin hızlanması kuraklık öngörüsü

3-euro bölgesinin dağılması

4– çin’in demokratikleşmesi ile beraber çöküşünün başlaması

5-iran’ın reform sürecine girerek daha demokratikleşmesi

6-Nükleer  biyolojik kitlesel silahların kullanıldığı çatışmanın başlaması

7-siber saldırılar başlaması

                   Yukarıda saydığımız maddeler bakıldığında covit-19 birinci maddenin içinde yaşamaktayız. ülkemizde aşı karşıtlarının düzenlediği mitingte 220.000 kişinin katılması bize göstermektedir ki insanların bu küreselcilere karşı yapılmış bir hareket olarak görmekteyim. Bu pandemi dönemi great resetcilerinin paylaşım kapitalizme geçiş yolu olarak insanların güvenlik nedeniyle özgürlüğünü kaybetmesini sağlamak istekleri olarak görebiliriz. Pandeminin etkilerini daha önceki yazılarımda detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştım.

                     İklim değişikliği konusu ikinci sırada yer almaktadır. Bu konuda abartılı bir şekilde önümüze konulmaktadır. Hata Hollanda hükümeti büyükbaş hayvan varlığını düşürme kararı almıştır. Bill gates’in söylediği gibi büyükbaş hayvanların karbon salınımları fazla olduğunu söylemiş onun için sayılarının azaltılması yönünde telkinlerde bulunmuştur. Yapay et konusunu gündeme getirmiş insanları yedikleri ile kontrol edilmesinin önünü açmıştır. Fakat bu iklim değişikliğinde insan faktörünün pek rolü olmadığını bu değişikliğin dünyanın 1000 yıllık döngüleri içerisinde gerçekleştiğini ve kanada üzerindeki manyetik alanın Sibirya üzerine doğru kaymakta olduğunu bu kayış nedeniyle iklim değişiklerini ve hatta doğal felaketlerin yaşana bileceği öngörülmekte bunun bir örneğini Yusuf a.s  zamanında anlatılan döngü olarak nitelendirmek deyim. Bu konuyla ilgili olarak daha detaylı bir şekilde yazılarımda anlatmaya çalışacağım.

                      İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılması ile euro bölgesinin dağılması başlamış bu dağıla devam edecektir. Avrupa birliğinde bulunan ülkelerin ekonomik göstergelere bakarak borçlulukları giderek artmakta olduğunu bu sarmalın içinden çıkabilmeleri için çok zor olduğu gözükmekte, özellikle İtalya, ispanya Portekiz , Yunanistan gibi ülkelerin durumları bunu ifade etmektedir. Pandemi döneminde bu sıkıntı dahada fazlalaşmış içinden çıkılamaz hale gelmeye doğru gitmektedir. Bu nedenle dağılma durumuna doğru hızlı bir şekilde gitmektedir.

                      Çin’in durumuna gelirsek şu anda dünyanın üretim üssü olarak nitelendirmek temyiz hatta bu o kadar ileri gitmektedir ki dünyada birinci ekonomik güç olma yolundadır . Bunu yaparken kendisi yapmamıştır ;yaptırtırılmıştır dünyayı yöneten güçler tarafından.  Şu anda inşaat sektöründe dünyada birinci olan çin, yapılmış bitmiş olan 40 milyon adet daire olduğu tahmin edilmekte hatta yapılan 50 bin konutluk hayalet şehirlerden bahsedilmekte, rakamsal büyüklüğüne gelince 5 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. Hatta geçen günlerde bir inşaat şirketi ödeme güçlüğüne düştü. Güç durumdaki Çinli emlak devi Evergrande’nin hisseleri, 300 milyar dolarlık devasa borç yığınının bir kısmında temerrüde düşeceği  anlaşılmakta, 200 bin çalışanının maaş ve ikramiyelerini ödeyememiş , Dünyanın en borçlu şirketlerinden biri olan Evergrande, bu yıl hisselerinin %75 oranında değer kaybettiğini görüldü.  Bir günde neredeyse %10 düşüşle 3.35 HK$’a düştüler; bu, şirket 2009 yılında Hong Kong pazarında hisselerinin  liste fiyatının altında  işlem gördüğünü görmekteyiz. Şirketin tahvillerinin , fiyatın %20 düşmesinin ardından geçen gün  sabah Shenzhen borsası tarafından işleri askıya alındı. Bu olayın domino etkisi yapmasından korkulmakta bu kadar büyük şirketin çin hükümeti tarafından kurtarılıp kurtaramayacağını göreceğiz . Bu kadar büyük balon bir gün gelip patlayacak ve çin’in dağılmasına neden olabilir. Fakat yakın zamanda olacağını tahmin etmemekteyim bizlerin bunu görüp nasıl bir pozisyon almanız gerektiğini iyi okumalıyız.

                    İran parçalanmasını sağlayacaklar. Oltadaki balık Türkiye isimli kitapta bahsedilmiş olan ve banu avarın kitabında anlattığı coğrafyamızda oluşturmak istedikleri balkanlara dönüştürme hareketinin bir bloğudur. Bu olayı 60-70 yıl önce planlamış hareketin oluşumudur. İlk hareketleri ırakı üçe bölmek bunu başardılar. İkinci ülke Suriye bu ülkeyi dörde böldüler, iran’ı altıya bölecekler bunun önlemenin yollarını bulmalıyız. Bu harekete karşı önlemlerimizi bir an önce almalıyız.

                   Nükleer savaşın başlayabileceğini ifade etmektedirler daha dün kuzey kore dört adet füze denemelerini yapmıştır. Burada çıkacak savaşta şimdiye kadar yapılan savaşlardan hiç birinden zarar  görmeyen abd böyle çıkacak savaşta etkileneceği açıktır. Bundan dolayı engelleme çalışacaktır. Ama savaşın doğu asya’da çıkacağını öngörmekteyiz bunun için Rusya ile beraber hareket etmek zorunda kalabiliriz. Rusların ülkemize ihtiyacı vardır. Türkçe konuşan ülkelerin hedefi olan Turan ordusunun temelleri atılmaktadır ülkemizde  dünyayı yöneten ülkelerin ve güçlerin içinde olmasından  bahsetmekteyiz. Bu nedenle hedeflerimizi bu doğrultuda belirlememiz gerekmektedir.

                   Siber saldırıların başlaması amaçlamaktadırlar bunun örneğini  ABD’nin en büyük boru hattını yöneten Colonial Pipeline adlı şirketin sistemlerine sızan DarkSide isimli bir hacker grubunun bilgisayar korsanları, akaryakıt transferinin devre dışı kalmasına neden oldu.  Colonial Pipeline isimli boru hattı, günde 2,5 milyon akaryakıt taşıyordu ve ABD’nin doğu yakasının dizel, benzin ve jet yakıtı ihtiyacının yüzde 45’ini karşılıyordu. siber saldırının ardından bütünüyle devre dışı kalan boru hattının yeniden hizmete girebilmesi için çalışmalar yaparak açılmasını sağlanmıştır.  sorunun daha uzun sürmesi durumunda piyasanın daha kötü etkilenebileceği  görülmüştür.

Bu örnek göstermektedir ki bu saldırılar hayatımızı etkileyecektir. Bu saldırılara karşı nasıl bir önlem alınması gerekenlerin yapılması gereklidir.

YORUMLAR
 1. Yaşar Şentepe dedi ki:

  Özet olarak ifade edilmiş, çok teşekkürler

  1. hbrerc dedi ki:

   Biz teşşekür ederiz.
   Okudugumuz ve tecrübelerimizle ışık tutmaya yol göstermeye uyarmaya gayret ettik.

 2. Metin yemliha dedi ki:

  Dünyadaki gelişmelere daha geniş çerçeveden bakmamıza yardımcı olan bir yazı. Teşekkür ederiz

 3. ALAATTİN DÜŞÜKTAŞ dedi ki:

  Düşmanın silahıyla silahlanmadığımız sürece yapabileceğimiz bir şey yok sadece olanları seyrederiz.Ekonomi bu adamlarda, para bu adamlarda, silah bu adamlarda gizli saklı bir şey yaptıkları da yok.Yapacakları her şeyi önceden bildiriyorlar.Dünyayı götürmek istedikleri nokta belli.Kendileri modern firavun olma peşindeler.Bizde yaratırız diyorlar.