DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,42
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 11°C
Karla Karışık Yağmur
Kayseri
11°C
Karla Karışık Yağmur
Pts 10°C
Sal 14°C
Çar 15°C
Per 15°C

Genç Girişimcilik Desteği

05.11.2019
14.262
A+
A-

Değerli okurlar, genç girişimciliği artırmak için gelir vergisi yönünden ve bağ-kur yönünden destek sağlanmaktadır. 193 sayılı gelir vergisi kanunun geçici 20 ‘inci maddesi ile 10.02.2016 tarihinden itibaren ilk defa gelir

Değerli okurlar, genç girişimciliği artırmak için gelir vergisi yönünden ve bağ-kur yönünden destek sağlanmaktadır. 193 sayılı gelir vergisi kanunun geçici 20 ‘inci maddesi ile 10.02.2016 tarihinden itibaren ilk defa gelir vergisi mükellefi tesis ettiren ticari, zirai, serbest meslek yönünden faaliyete başlayanlara başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlardan yıllık 75.000,00 TL’lık kısmı gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Vergi Teşvikinden Kimler yararlanabilir ?

-Ticari, Zirai ve serbest meslek faaliyetinden dolayı ilk defa adına gelir vergisi mükellefiyeti tesis ettirenler,

-Mükellefiyet tesis ettirilen tarihte yirmi dokuz yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir.

Teşvikten Yararlanma Şartları Nelerdir ?

İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması.

– Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi.

– Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde işe başlama tarihi itibarıyla ortakların tamamının tüm şartları taşıması.

– Faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin (ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere) eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması.

– Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

Kira, Menkul sermaye iradı, Ücret, Diğer Kazanç ve İratlardan dolayı gelir olduğunda istisnadan yararlanabilir mi ?

-Sadece ticari, zirai ve serbest meslek kazançları istisna edilir.

Aynı vergilendirme döneminde Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı olduğu durumlarda

-Teşvik gelirlerin toplamına uygulanır.

Vergi Teşviki Uygulamasında Özellikli Durumlar Nelerdir?

-Faaliyetin ortaklık olarak yürütülmesi.Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle faaliyette bulunan mükellefler, tüm ortakların ayrı ayrı istisna şartlarını taşımaları şartıyla vergi teşvikinden ayrı ayrı yararlanabilirler.

– İşletmenin devralınması; Bir işletmenin veya mesleki faaliyetin devralınması halinde, teşvikten yararlanılabilmesi için işletmenin ya da mesleki faaliyetin devralındığı kişinin eş veya üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarından olmaması gerekmektedir.

– Ölüm dolayısıyla eş ve çocuklar tarafından işletmenin veya mesleki faaliyetin devralınması halinde, ölen mükellefin teşvikten faydalanıp faydalanmadığına bakılmaksızın, devralan eş veya çocuklar istisnaya ilişkin şartların tamamını taşımaları kaydıyla, teşvikten üç vergilendirme dönemi boyunca yararlanabileceklerdir.

Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması; Mükelleflerin mevcut bir işletmeye, mesleki faaliyete veya ortaklığa sonradan ortak olmaları durumunda, diğer tüm şartları taşısalar dahi vergi teşvikinden yararlanmaları söz konusu olmayacaktır.

İşi Terk ya da İş Değişikliği Durumlarında Vergi Teşviki Uygulaması Nasıl Olacaktır ?

-Vergi teşvikinden yararlanan mükelleflerce daha sonra herhangi bir nedenle faaliyetin terk edilmesi durumunda, terk tarihine kadar elde edilen kazançlar dolayısıyla teşvikten yararlanılacaktır. Faaliyet terk edildikten sonra teşvik kapsamındaki söz konusu faaliyetlere tekrar başlanılması halinde ise adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunması şartı ihlal edilmiş sayılacağından bu teşvikten yararlanılamaz. Teşvikten yararlananların, bu süre içerisinde faaliyetlerini ticari, zirai ya da mesleki faaliyet olarak değiştirmeleri veya faaliyet konusunda değişiklik yapmaları durumunda, yararlanılmayan süre kadar söz konusu teşvikten yararlanmaları mümkündür.

Takvim yılı içerisinde işe başlanılması veya işin terk edilmesi durumlarında Vergi Teşviki Nasıl uygulanacak ?

işe başlama tarihinden yıl sonuna kadar olan kıst dönem ve takvim yılı başından işin terk edildiği tarihe kadar olan kıst dönem bir vergilendirme dönemi sayılacak olup bu dönemler için teşvikten tam olarak yararlanılmış sayılacaktır.

Geçici Vergi Beyannamesinde ve Gelir  Vergisi Beyannamesinde İstisnayı Hangi Bölümde Göstermek Gerekir ?

Geçici vergi beyannamesinin ekler bölümünün istisnalar kısmında Genç Girişimcilerde Kazanç istisna bölümüne yazıyoruz.

Sigorta Prim Teşvikinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

-193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20 nci maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanmak

– Mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olmak.• 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa 5510 sayılı Kanun’un 4/1-b maddesi kapsamında sigortalı sayılan gerçek kişilerden olmak.

-Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare etmesi.

Faaliyetin adi ortaklık olduğunda hangi ortaklar faydalanabilir ?

-Ortaklar arasında sadece en genç ortak sigorta prim teşvikinden faydalanabilecektir. Prim teşvikinden faydalanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı teşvik şartlarını taşımaları gerekmektedir. Ortaklardan herhangi birinin teşvik şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da sigorta prim teşvikinden yararlanamayacaktır.

Sigorta Prim Teşviki İçin Başvuru Nasıl ve Nereye Yapılacaktır?

-Bağlı bulundukları vergi dairesinden alacakları “Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası” belgesi ile bağlı bulundukları sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerince yapılacaktır. 1 yıl süreyle yararlanabileceklerdir.

 Değerli okurlar, sizlere kısaca hem gelir vergisi istisnasından faydalanabilmenin hem de bağ-kur priminden faydalanabilmenin şartlarını yazmaya çalıştım daha detaylarını 292 nolu Gelir Vergisi Tebliğinde ve 2018/28 SGK Genelgesinde daha kapsamlı bulabilirsiniz. Güzel hafta geçirmeniz dileğiyle…

Fatih YILMAZ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.