SON DAKİKA
Erdoğan ve Putin, Suriye, Afganistan ve Libya meselelerini görüşecek
Azerbaycan'da 2. Karabağ Savaşı'nın 1. yılında şehitler anıldı
TOKİ 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yerini açık artırmayla satacak
Selimiye Camisi'nin restorasyonuna yılbaşına kadar başlanması hedefleniyor
Sırbistan, Kosova ile sınır gerginliği konusunda NATO'nun tepkisini bekliyor
Kovid-19'un 2020'de dünya genelinde turizme maliyeti 1,3 trilyon dolar
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Karabağ'ın artık barış ve kalkınma ile anılmasını istiyoruz
Festivallerde bu yıl en çok seyirciyi 28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali topladı
Azerbaycan ordusunun bir yıl önce 44 günde elde ettiği zaferler 30 yıllık işgali sonlandırdı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev 2. Karabağ Savaşı'nın 1. yılında AA'ya konuştu
ABD'den dönen ünlü cerrah Prof. Dr. Emre, Ege Üniversitesi kadrosuna katıldı
Girit Adası'nda 5,8 büyüklüğünde deprem
Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen fanatik Yahudiler Harem-i Şerif’te İsrail bayrağı açtı
Karahantepe'deki insan betimlemeleri ve 3 boyutlu heykeller tarihe ışık tutacak
Uzuncaburç Antik Kenti'nde tarihe ışık tutacak kalıntılar gün yüzüne çıkarılıyor
Konya Ovası'ndaki yüzey yarıkları yerleşim yerlerine ulaştı
Kedi Pika, protezine özel yeni ayakkabılarıyla yürüyor
Sivas Kangal köpeklerinin genetiği çiple korunuyor
Van'da kaya balı hasadı sürüyor
Pakistan ile Hindistan sınırındaki bayrak töreni 1959'dan bu yana sürüyor
Dolar 8,8530
Euro 10,3629
Altın 499,02
BİST 1.382
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 23°C
Az Bulutlu
Kayseri
23°C
Az Bulutlu
Sal 22°C
Çar 21°C
Per 20°C
Cum 20°C

GEÇMİŞİNİ ANLAMAYANLAR, GELECEĞİNİ YAŞAYAMAZLAR

GEÇMİŞİNİ ANLAMAYANLAR, GELECEĞİNİ YAŞAYAMAZLAR
A+
A-
08.08.2021
40.376
ABONE OL

               Yazıma başlamadan önce geçen hafta babamı kaybettim. Allah razı olsun bütün dostlar baş sağlığı dilediler. Bundan dolayı bütün dostlarımıza teşekkür ederim. Acımızı paylaşarak bizleri yalnız bırakmadılar. Önceki yazımda Toplum-5 den ve ulusal devletlerin yok edilerek tek bir dünya devleti oluşturmayı amaçladıklarını, dinleri ortadan kaldırarak yeni bir din anlayışını gerçekleştirmeye çalıştıkları için ondan bahsettim. Ama onların bir hilesi varsa, hileleri yok edecek, bütün işlerin ona ait olduğu yaratıcımızın hesabı olduğunu, en son söz ve müdahale ona aittir. Fakat bizde onun rızası uğrunda çalışmaya devam edeceğiz, biz elimizden geleni yapmamız gerekli,  ihtiyacımız olan çabaları gösteririz, ondan sonra bütün işleri Allah’a bırakmamız gereklidir. Mesuliyetimizin farkına varmalı bu dünyaya geliş sebebimizi anlayarak, yaşamımızı sürdürmeliyiz.

                 Burada babamın mücadele ve dava adamlığından bahsetmek istiyorum. Bizlere örnek teşkil etmesi açısından.Babam 1971 yılından beri milli görüş savunucusuydu.  Milli görüş yeni oluşum daydı. Ülkemiz ’de böyle bir oluşum yoktu.  Bu oluşum siyasal İslam olarak nitelendiriliyordu. Erbakan hoca efendinin mili görüşünü savunmasında ailesine,  arkadaşlarına ve çevresini karşı yapmıştır. Mücadelesi çetin geçmekteydi.  Bunu 1973 yılında Erbakan’ın seçim çalışmalarında, bulunması için davet etmişlerdi. İlk defa seçimlere girecek olan MSP de olağanüstü bir çalışma başlamıştır.  Kayseri merkez bankasının bulunduğu Kiçikapı meydanını hazırladılar. Şimdiki gibi miting platformu yoktu.  Platform 12 m2  70 cm yüksekliğinde ahşaptan yapılmış, üzerinde kırmızı bir halıfleks sermişler, üzerine kürsü koydular, böyle bir platform yapmışlardı. Kürsünün önüne iki adet büyük hoparlör yerleştirdiler.  Msp bayrakları ve Türk bayrakları ile süslediler. Bunu yaparken Yusuf Bozkurt, Abdurrahman Satoğlu, Şaban Bayrak, Kamil Özcan gibi arkadaşlarıyla yapıyordu. Fakat finans sorunu çok büyüktü. Kendi aralarında para topladılar. Paraları yetişmedi, borçlandılar. Hatta ses düzenini yapan firmaya borçlarını beş taksitle ödediler tarihte ilk defa seçime katılacak olan MSP ‘yi tanıyan yoktu.  Miting alanına ancak 500-600 kişiyi toplayabilmişlerdi. Hatta oradaki esnaflar bu adam kim diye birbirine soruyorlardı. Rahmetlik Erbakan’ı ve davasını bilmiyorlardı. Parti binasında mütevazı bir şekildeydi. Sobalı ve tahta sandalyelerle teşrif edilmiş bir yerdi. Ama bu davaya gönül vermişler, kendi menfaatlerini hiç düşünmüyorlar, kendi keselerinden para harcıyorlar.  Msp parti olarak iki hedef belirlemişti.  Birincisi önce ahlak ve maneviyat, ikinci de ağır sanayi hamlesi diye slagon öne çıkarmışlardı. 14 Ekim 1973 tarihinde Türkiye genelinde  %11 ve bir milyon yüzaltmışbeşbin,  Kayseri’de babam ve arkadaşlarının gayretiyle %16 ve 27.263 oy aldırmışlar. Bir milletvekili meclise gönderdiler. Fakat babam ve arkadaşları bütün köyleri ve ilçeleri ev ev gezdiler. Dava adamlıklarını herkese is bat etmişlerdi. Bunu anlatmamın nedeni bugünkü dünyayı yönetenlere karşı nasıl bir mücadele yapılması gerektiğini göstermektir. Bu mücadelede kurtuluş yolarının adil düzenin oluşturulması yani adaletin gerçekleştirilmesi,  akıl ve vicdanlarının sesine ve yaratılış maslahatına göre hareket etmeyi, işlerini istişareyle yapmayı, iş verirken alırken liyakata çok önem verirler, sadakatli insan yerine liyakatli olan insanı  tercih etmeyi, emanete dikkat etmeyi, yaptıkları her işin kendilerine bir emanet duygusuyla hareket etmeyi amaçlamışlar, hayatları boyunca saymış olduğumuz ilkeler doğrultusunda yaşamışlardır. Bizimde kurtuluşumuz onların bu düsturlarını gerçekleştirdiğimiz ölçüde başarılı olabiliriz.

                     Bugünkü dünyamızda paylaşım kapitalizminden bahsedilmekte bunu gerçekleştirecekleri zannetmektedirler. Bizler bu vahşi kapitalizmin nasıl adaletsiz gelir dağılımına sürüklediğini rakamlarla göstermek istedim. Dünyamız’da  2 bin 153 milyarderin, dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin olduğunu, dünyanın yüzde 1’lik en zengin kesiminin, 6,9 milyar kişiden 2 kat daha zengin olduğunu, Dünyanın en zengin 22 kişisinin Afrika’daki tüm kadınlardan daha fazla varlığa sahip olduğuna, ülkemizde ise %20 lik kesim Hollanda yaşam seviyesinde , %20’ lik kesim Uganda yaşam seviyesinde yaşamaktadır.  Dünyayı yöneten insanlar eşitlik giderici politikalar hayata geçirmeye çalışıyorlar. Örneğin ABD de dağıtılan 1.600 dolar kişi başı ödemeler yapmış ve yapmaya devam etmektedir.  Bunlar geçici önlemler olarak değerlendiriyoruz. Sorunları çözmede yeterli olmayacaktır. İnsanların insanca yaşayabilmesi için ABD de uygulanan zenginlerden fakir halkına dağıtılması için vergi sistemi oluşturmuştur. Bu sistem şu şekilde işlemektedir. Orta gelir seviyesi tespit edilmiş, bu kesimin standartları ve yaşam kaliteleri belirlemişler. Bu seviyenin üstünde olanlara varlık vergisi koymuş. Toplanan vergileri orta gelir seviyesinin altında olanlara aktarıyorlar. Bunu yaparken gerçekten gelir adaletsizliğini giderecek, dünyayı yöneten ve bu adaletsiz dağılımdan kurtulacak insan merkezli bir sistemi kurulmasını sağlamak için babamların mücadele ruhunu hissederek, hep birlikte mücadele sürdürmeyi amaçlarımız ve hatta hedef oluşturmamız gerekli olduğunu, yaşamımızda işaretleri doğru okuyup gerçekleştirmeliyiz.

YORUMLAR
 1. Yaşar Şentepe dedi ki:

  Hacı Mustafa ağabeye (muhterem babanıza) tekrar Allah’tan rahmet dilerim. Makânı Cennet olsun.
  Müslümanlar, kendinden önceki medeniyetleri yeniden yorumlamış, yanlışları düzeltip, eksikleri tamamlamışlar ve yeni bir medeniyet inşa etmişlerdi. Yeniden yaparız biiznillah, kendi tasavvurlarımızı oluşturur, sosyolojiden teknolojiye her şeyi yeniden kurar, yanlışları düzeltir, eksikleri tamamlarız ve adaleti hakim kılmaya gayret ederiz. Allah yardımcımız olsun.

 2. Metin Yemliha dedi ki:

  Allah razı olsun . Vefat eden tüm dava adamlarına Allah rahmet eylesin. Kalanlara da sağlık ve hayırlı uzun ömür versin.

 3. Hülya akkamış dedi ki:

  Canım dedem… Allah rahmet eylesin tam bir mücadele adamıymış.

 4. ALAATTİN DÜŞÜKTAŞ dedi ki:

  Mustafa amcamıza Cenabı Allahtan gani gani rahmet dilerim.Nur içinde yatsın.İnandığı yolda yürüyen, çizgisini bozmamış bir dava adamı.Kayseri bir değerini daha yitirdi.Günümüzdede bu tür eski insanlardan fazla yetişmiyor.Teknolojik yeniliklerden mi, paranın çokluğundan mı, sosylojinin değişmesinden mi bilemiyorum artik bu neslin devamı malesef gelmiyor… eski insanlar bir başkaydı…Hepsi nur içinde yatsın…
  Bugün küresel sistemin planı tıkır tıkır işlemektedir.Hemde göstere göstere.Adamlar hiçbirşeyi gizlemiyor açık açık anlatıyor.Ormanların yakılacağını dergilerinde hemde ön kapakta basmışlar.Şimdi de tüm dünyayı ateşe verdiler.Çünkü ağaçlar elektro mekanik dalgaların gidiş gelişini engelliyorlar.Adamlar uzayı adeta mobese kameralarıyla donatmışlar.Nörolink uydulara taktıkları lazer silahlarıylada ormanları uzaktan ateşe veriyorlar.Dünyayı susuzluğa, açliğa, kıtlığa hazırlıyorlar.Ne diyordu malum ailelerden birinin torunu biz hiç kimseyi zorla sistemimize çağırmayacağız.İnsanlar sıraya girecek bizim sisteme dahil olmak için diyordu.Orta sınıf ve alt sınıf diye birşey bırakmayacaklar hepsinin bitirecekler.Köle toplumu oluşturacaklar.Kendilerine itaat etmeyenleri dışlayan yok etmeye mahkum eden bir sistem.1 veya 1.5 yıl içinde bütün insanlara çip takacaklarmış.İstedikleri zamanda fişi çekecekler.Kendilerine itaat etmeyenlerin fişini.
  Herşey yüce yaratıcının kontrolünde ancak kıyamete kadar iblise süre vermiş.Oda planını işletiyor.Allah sonumuzu hayır etsin.Hiç iyi günlerde değiliz.İnşallah iyi olur.Şayet ulus milletler uyanırsa bunlara dur diyen birileri çıkacaktır.Bunun içinde düşmanın silahıyla silahlanmak lazım.
  Yerli ve milli teknopoli şirketleri kurmak lazım.Milli yazılım donanım… üretim… üretim… üretim… dış ülkelere bağımız ne kadar azalırsa bağımsızlığımızda o kadar çok olacaktır.