DOLAR 7,4570
EURO 9,0051
ALTIN 410,12
BIST 1.531
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 9°C
Az Bulutlu
Kayseri
9°C
Az Bulutlu
Cum 13°C
Cts 16°C
Paz 10°C
Pts 9°C

DİJİTAL DÖNÜŞÜM, E-FATURA, E-DEFTER…2

29.11.2019
18.404
A+
A-

Değerli okurlar, bu makalemde de vuk’un 509’nolu tebliğine ve elektronik defter genel tebliğine yer vermeye devam edeceğim.

Değerli okurlar, bu makalemde de vuk’un 509’nolu tebliğine ve elektronik defter genel tebliğine yer vermeye devam edeceğim.

E-Müstahsil Makbuzu Nedir ve Kimler Kullanmak Zorundadır ?

Elektronik ortamda düzenlenen müstahsil makbuzuna e-müstahsil makbuzu denir. E-fatura uygulamasına zorunlu olan mükelleflerden faaliyetleri gereği müstahsil makbuzu düzenlemek zorunda olanlar, 11/03/2010 tarihli ve 5957 sayılı sebze ve meyveler ile yeterli arz ve talep derinliği bulunan diğer malların ticaretinin düzenlenmesi hakkında kanun hükümlerine göre komisyoncu ve tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler ile Başkanlıkça kendilerine zorunluluk getirilen mükellefler.

E-Müstahsil Makbuzu Kullanma Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor ?

E-müstahsil  düzenleme zorunluluğu olan mükelleflerin 01/07/2020 tarihine kadar,  11/03/2010 tarihli ve 5957 sayılı sebze ve meyveler ile yeterli arz ve talep derinliği bulunan diğer malların ticaretinin düzenlenmesi hakkında kanun hükümlerine göre komisyoncu ve tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler ile Başkanlıkça kendilerine zorunluluk getirilen mükellefler 01/01/2020 tarihine kadar 2020 veya takip yıllarda e-fatura uygulamasına geçen ve faaliyeti nedeniyle müstahsil makbuzu düzenlemek olan mükellefler e-faturaya geçiş süreci içerisinde

E-Gider Pusulası Nedir Kimler Geçmek Zorundadır ?

Gider pusulasının elektronik ortamda düzenlenmesidir. Herkes için zorunlu bir uyguma olmayıp sadece Başkanlık tarafından yapılan analiz ve inceleme çalışmaları sonucunda riskli yada vergiye uyum düzeyi düşük olduğu tespit edilen mükellefleri veya mükellef gruplarını faaliyet, sektör ve ciro tutarına bağlı olmaksızın yazılı bildirim yaparak en az 3 ay süre verilerek e-gider pusulasına geçirmeye yetkilidir.

E-Defter Nedir ?

Kağıt ortamına bastırılmaksızın Yevmiye ve Defteri Kebir defterlerin elektronik ortamda gelir idaresi başkanlığına berat şeklinde iletilmesidir.

Kimler E-Defter Kullanmak Zorundadırlar?

1-e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler.

2- Türk Ticaret Kanununun 397’nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca bağımsız denetime tabi olan şirketler.

3 Başkanlık, yapılan analiz veya inceleme çalışmaları neticesinde riskli ya da vergiye uyum düzeyi düşük olduğu tespit edilen mükellefleri veya mükellef gruplarını faaliyet, sektör ve ciro tutarına bağlı olmaksızın, yazılı bildirim yapmak ve geçiş hazırlıkları için en az 3 ay süre vermek suretiyle e-Defter uygulamasına geçme zorunluluğu getirmeye yetkilidir. Kendisine yazılı bildirim yapılan mükelleflerin, yazılı bildirimde belirtilen süreler içinde e-Defter uygulamasına dâhil olması gerekmektedir.

4-5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar ile iktisadi kamu kuruluşlarının e-Defter uygulamasından yararlanma zorunluluğu bulunmamakla birlikte isteğe bağlı olarak uygulamaya dâhil olabilirler.

5-Defter beyan sisteminin dışında kalan mükellefler de İsteğe bağlı olarak da e-deftere geçilmektedir.

E-Deftere Geçme Zorunluluğu Olan Mükelleflerde Bölünme, Birleşme ve Nevi Değişikliği Durumlarda E-Defter Kullanma Zorunluluğu Var mıdır ?

Tam bölünme, birleşme (devralma şeklinde birleşme ve yeni kuruluş şeklinde birleşme) veya tür (nev’i) değişikliğine gitmeleri halinde devrolunan veya birle şilen tüzel kişi mükellefler ile tam bölünme veya tür (nev’i) değişikliği sonucunda ortaya çıkan yeni tüzel kişi mükellefler elektronik defter uygulamasına geçmek zorundadır. Uygulamalara geçme süresi hiçbir koşulda işlemin ticaret siciline tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı geçemez.

E-Deftere Geçme Zorunluluğu Ne Zaman Başlar ?

E-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde (e-Fatura uygulamasına yıl içinde zorunlu olarak geçen mükellefler bakımından izleyen yılın başından itibaren), (01/07/2020 tarihinden itibaren e-faturaya 01/01/2021 tarihinden itibaren e-deftere ) geçmek zorundadırlar.

Bu Tebliğ yayım tarihi itibarıyla Türk Ticaret Kanununun 397 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca bağımsız denetime tabi olan şirketler 1/1/2020 tarihinden itibaren, 2020 ve müteakip yıllarda bağımsız denetime tabi olma şartlarını sağlayan mükellefler ise şartların sağlandığı yılı takip eden yılın başından itibaren,

E-Deftere Geçme Zorunluluğu Bulunan Mükellefler Bu Uygulamaya Geçmezlerse Ceza Uygulanır Mı ?

Zorunluluk getirildiği halde e-Defter uygulamasına süresi içinde geçmeyen mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanır.

E-Deftere Başvuru Ne Şekilde Yapılır ?

Gerçek kişi mükelleflerin Elektronik İmza Kanunu hükümleri çerçevesinde üretilen Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) veya bu Tebliğ çerçevesinde Mali Mühür temin etmiş olmaları.

Tüzel kişi mükelleflerin bu Tebliğ çerçevesinde Mali Mühür temin etmiş olmaları.

Mali mührü veya elektronik sertifikayı temin ettikten sonra https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/  adresinden gerekli başvuru yapılır.

 E-Defter Nasıl Gönderilir ?

E-defter aylık beratlar şeklinde sisteme yüklenir ilgili aya ait olan beratı takip eden ayın sonuna kadar yüklenmesi gerekmektedir. Yapılan değişiklikle beraber beratlarımızı 3 aylık dönemlerde geçici vergi beyannamesinin verileceği  ayın sonuna kadarda(son dönem geçici vergi dönemine ilişkin ayların defter ve berat dosyalarının gelir vergisi mükelleflerinde gelir vergisi beyannamesinin verileceği ayın sonuna kadar, kurumlar vergisi mükelleflerinde ise kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği ayın sonuna kadar)  gönderebiliriz. Hesap dönemlerinin son ayına ait defter ve berat dosyaları, gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinin verildiği ayın son gününe kadar. Aylık mı üç aylık mı tercihlerimizi ilk baştan yapmak zorundayız.

E-Defterlerin Saklanmaları Zorunlumudur ?

Elektronik defterler, istenildiğinde ibraz edilmek üzere ilgili olduğu beratları ile birlikte muhafaza edilmek zorundadır.

 Elektronik defterler ile beratlarının veri bütünlüğünün sağlanması ile kaynağının inkâr edilmezliği, güvenli elektronik imza veya mali mühür ile garanti altına alındığı için elektronik defterlerin kâğıt ortamında saklanmayacaktır.

 Defterlerini elektronik ortamında tutanlar, elektronik defterlerini ve ilgili beratlarını vergi kanunları, Türk Ticaret Kanunu ve diğer düzenlemelerde yer alan süreler dâhilinde elektronik, manyetik veya optik ortamlarda muhafaza ve istenildiğinde elektronik, manyetik veya optik araçlar vasıtasıyla eksiksiz ve okunabilir şekilde ibraz etmekle yükümlüdür.

Muhafaza ve ibraz yükümlülüğü, elektronik defterlerin ve beratların doğruluğuna, bütünlüğüne ve değişmezliğine ilişkin olan (elektronik imza ve mali mühür değerleri dâhil) her türlü elektronik kayıt ve veri ile doğrulama ve görüntüleme araçlarının tümünü kapsamakta olup, elektronik defterlere istenildiğinde kolaylıkla erişebilmeyi, anlaşılabilir ve eksiksiz bir biçimde görüntüleyebilmeyi ve okunabilir kâğıt baskılarını üretebilmeyi sağlayacak biçimde yerine getirilmelidir.(*****)

 Elektronik defterler ve beratların elektronik defter izni verilenlerin kendilerine ait bilgi işlem sistemlerinde muhafaza edilmesi mecburi olup, üçüncü kişiler nezdinde ya da yurt dışında muhafaza işlemi Başkanlık ve Genel Müdürlük açısından herhangi bir hüküm ifade etmemektedir. Muhafaza yükümlülüğünün Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının geçerli olduğu yerlerde yerine getirilmesi zorunludur.

Değerli okurlar son iki makalemde de vergi usul kanunun 509’nolu tebliği ve  elektronik defterler genel tebliğinden kısa bir şekilde bahsetmeye çalıştım. Yıl sonu yaklaşırken önceden başvurularımızı yapıp dijital ortama şimdiden hazırlık yaparsak uygulamada zorluklarla karşılaşmayız. En güzel günler sizinle olması dileğiyle…..

                    Fatih YILMAZ

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.