DOLAR 7,3669
EURO 8,9236
ALTIN 409,62
BIST 1.551
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 12°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
12°C
Parçalı Bulutlu
Per 9°C
Cum 13°C
Cts 16°C
Paz 10°C

DİJİTAL DÖNÜŞÜM, E-FATURA, E-DEFTER…

14.11.2019
22.978
A+
A-

Değerli okurlar, her geçen gün gelişen çağımızda bizlerinde kullandığı defter ve belgeler dijital ortama dönüşmüştür. Bu yazımda 19/10/2019 tarihinde yayımlanan 213 sayılı vergi usul kanunun 509 no’lu tebliğinden ve elektronik defter genel tebliğinde yapılan değişiklik hakkında önemli noktalara değinmeye çalışacağım.

E-Fatura Nedir?

E-fatura farklı bir fatura türü olmayıp sadece kağıt fatura ortamından çıkıp dijital ortamda düzenlenen fatura çeşididir. Vergi Usul kanunundaki kağıt faturalar için geçerli olan usul ve esaslar geçerlidir.

Kimler E-Fatura Kullanmak Zorundadır?

1-2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler.

2-06/06/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan lisans alan mükellefler.

3-6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa ve/veya ithal edenler.

 4-Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 23/10/2014 tarihli ve  6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları.

5-11/03/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler.

Hangi Tarihten İtibaren E-Fatura Kullanılmak Zorundayız?

-2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01/07/2020 tarihinden itibaren 2020 veya müteakip hesap dönemlerinde sağlayan mükellefler, ilgili hesap dönemini izleyen yılın yedinci ayın başından itibaren e-faturasına geçmek zorundalar.(Burada unutulmaması gereken bir nokta var 2018 yılında cirosu 10 milyon TL olanlar 01/01/2020 tarihinden itibaren e-fatura kullanmak zorundadırlar.)

– Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki mallar nedeniyle (EPDK)’ndan lisans alan mükellefler imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithalini  2019 yılında gerçekleştirenler 01/07/2020 tarihinden itibaren 2020 veya müteakip yıllarda gerçekleştirenler , lisans alımı veya imal inşa veya ithalin gerçekleştiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-faturaya geçmek zorundadırlar.

-Aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayanlar 1/1/2020 tarihine kadar (2020 ve müteakip hesap dönemlerinden itibaren bu paragrafta belirtilen işler ile iştigal etmek üzere işe başlayacak mükelleflerin ise işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde) başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura Uygulamasına geçmek zorundadırlar. Bu mükellefler tarafından belirtilen tarihlerden itibaren e-Fatura olarak düzenlenmesi mecburiyeti bulunmaktadır.

-11/03/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre komisyoncu veya  tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler, 01/01/2020 tarihine kadar (2020 veya müteakip hesap dönemlerinden itibaren burada belirtilen işleri iştigal etmek üzere başlayacak mükellefler ise başlama tarihinden itibaren 3 ay içerisinde e-fatura uygulamasına geçmez zorundadırlar.)

İhracat Yapan Firmalarda E-fatura Kullanmak Zorunda Mı?

İhracat yapan  E-faturaya kayıtlı mükelleflerde  01/07/2019 tarihinden yaptıkları ihracat faturalarında e-fatura olarak kesmek zorundadırlar.

E-Arşiv Fatura Nedir?

Farklı bir fatura türü olmayıp faturanın dijital ortamda düzenlenmesidir.

E-Arşiv Faturayı Kimler Düzenlemek Zorundadır?

Zorunlu olarak e-fatura kullanan mükellef ile isteğe bağlı olarak E-fatura kullanan mükellefler 01/01/2020 tarihinden itibaren e-arşiv fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar. Ayrıca Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları, 1/1/2020tarihine kadar (2020ve müteakip hesap dönemlerinden itibaren bu paragrafta belirtilen işler ile iştigal etmek üzere işe başlayacak mükelleflerin ise işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde) başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadırlar.

E-Arşiv Fatura Olarak Düzenlemesi Gereken Fatura Var mıdır?

E-arşiv fatura düzenleme zorunlusu olmayan mükelleflerde,01/01/2020 tarihinden itibaren düzenledikleri fatura vergiler dahil 5.000 TL ve üzerindeyse düzenleyecekleri tarafta vergi mükellefi ise E-Arşiv faturası olarak düzenlemek zorundadırlar. Karşı taraf vergi mükellefi değil ise vergiler dahil 30.000 TL ve üzeri fatura düzenleniyor ise bu faturayı da E-Arşiv fatura olarak düzenlemek zorundadırlar.

E-Serbest Meslek Makbuzu Nedir Kimler Kullanmak Zorundadır?

Serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda düzenlenmesidir. Vergiden muaf olmayan her serbest meslek mensubu e-serbest meslek makbuzu kullanmak zorundadır. 01/02/2020’ye kadar mükellefiyeti olan serbest meslek mükellefler 01/06/2020 tarihinden itibaren makbuzlarını e-serbest meslek makbuzu olarak düzenlemek zorundadırlar. 01/02/2020 tarihinden itibaren faaliyet başlayacak olan mükellefler, işe başladıkları ayı izleyen üçüncü ayın sonuna kadar e-serbest meslek makbuzuna dahil olmaları gerekmektedirler.

E-İrsaliye Nedir?

İrsaliyenin elektronik ortamda düzenlenmesidir.

Kimler E-İrsaliye Kullanmak Zorundadır?

1-6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan lisans (bayilik lisansı dahil) alan mükellefler,

2-6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malların imal, inşa, ithalini ve ana bayi/distribütör şeklinde pazarlamasını gerçekleştiren mükellefler,

3-04/06/1985 tarihli 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında düzenlenen işletme ruhsatı/sertifikası sahipleri ve işletme ruhsatı/sertifikası sahipleri ile yaptıkları sözleşmeye istinaden maden üretim faaliyetinde bulunan gerçek ve tüzel kişi mükellefler,

 4-4/4/2001 tarihli 4634 sayılı Şeker Kanununun 2 nci maddesinin (e) bendinde tanımına yer verilen şekerin (Beyaz şeker (standart, rafine küp ve kristal şeker), yarı beyaz şeker, rafine şeker, ham şeker ve kahverengi şeker olarak sınıflandırılan, pancar veya kamıştan üretilen kristallendirilmiş sakaroz ile nişasta kökenli izoglukoz, likid ya da kurutulmuş halde glukoz şurubu, sakaroz veya invert şeker veya her ikisinin karışımının suda çözünmesinden meydana gelen şeker çözeltisi ve invert şeker şurubu ile inülin şurubu) imalini gerçekleştiren mükellefler,

 5-e-Fatura uygulamasına kayıtlı bulunan mükelleflerden demir ve çelik (GTİP:72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP:73) imali, ithal ve ihracı faaliyetinde bulunan mükellefler,

6-Tarım ve Orman Bakanlığınca gübre üretim ve tüketiminin kayıt altına alınmasına yönelik oluşturulan Gübre Takip Sistemi’ne kayıtlı kullanıcılar,

7-E-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 25 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler.

8-11/03/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan  Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre komisyoncu veya  tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler

9-Başkanlık, yapacağı analiz çalışmaları neticesinde riskli ya da vergiye uyum düzeyi düşük olan mükellefleri veya gerek gördüğü diğer mükellef gruplarını faaliyet, sektör, ciro ve fatura tutarına bağlı olmaksızın, yazılı bildirim yapmak ve geçiş hazırlıkları için en az 3 ay süre vermek suretiyle e-irsaliye geçme zorunluluğu getirmeye yetkilidir.

Değerli okurlar,bir sonraki yazımda da elektronik ortamda düzenlenmesi gereken diğer belgelerden bahsetme devam edeceğim…

Fatih YILMAZ

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.