Dolar 15,9321
Euro 16,8921
Altın 943,22
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 16°C
Açık
Kayseri
16°C
Açık
Cum 21°C
Cts 24°C
Paz 16°C
Pts 14°C
https://www.habererciyes.com/wp-content/uploads/2021/09/WhatsApp-Image-2021-09-29-at-13.00.43.jpeg

ARABULUCULUK-UZLAŞTIRMACILIK VE İCRASI

A+
A-
16.11.2021
81.732
ABONE OL

Değerli okurlar, bu yazımızda Arabuluculuk müessesesi nedir ve icra etmesi gereken meslek grupları kimler olmalıdır? konularına değineceğim…

Arabuluculuk; bir özel hukuk uyuşmazlığının tarafı olan kişilerin, özgür iradeleriyle seçtikleri tarafsız ve uzman bir üçüncü kişinin (arabulucu) hakemliğinde, dava açılmadan önce veya dava açıldıktan sonra başvurdukları bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuk, uyuşmazlığın mahkeme dışı, hızlı ve kesin bir şekilde çözülmesini amaçlayan bir usul hukuku kurumudur.

Arabuluculuk, “zorunlu arabuluculuk” ve “ihtiyari arabuluculuk” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:

  • Zorunlu Arabuluculuk: Bazı uyuşmazlıklar için mahkemeye dava açmadan önce arabulucuya gitme zorunluluğu vardır. Zorunlu arabuluculuk, bu uyuşmazlıklar açısından dava şartıdır. Yani, arabulucuya gitmeden açılan dava, dava şartı yokluğu nedeniyle reddedilir. Ticari davalar ve iş davalarına konu olan bazı talepler (kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, maaşlar vb.) zorunlu arabuluculuk kapsamına alınmıştır.
  • İhtiyari Arabuluculuk: İhtiyari arabuluculuk, tarafların bir arabulucuya gitme zorunluluğu olmadığı halde uyuşmazlığın çözümü için dava açmadan önce arabulucuya başvurmayı tercih etmesidir. Taraflar üzerinde tasarruf edebilecekleri her türlü özel hukuk uyuşmazlığıyla ilgili ihtiyari arabuluculuk yoluna başvurabilir.

Değerli okurlar özellikle zorunlu arabuluculuk konularına bir göz atacak olursak, ticari davalar ve iş davalarında arabuluculuk konuları direkt olarak Mali Müşavirlerin mesleki yaşamının ve sorumluluklarının bir gereği olarak sürekli olarak takip edip bizzat uyguladığı, hakim olduğu konuları içeren davalardır.

Arabulucu Kimdir? Nasıl Arabulucu Olunur?

Arabulucu; hukuk fakültesi mezunu, mesleğinde en az 5 yıllık deneyime sahip olan, arabuluculuk, iletişim ve görüşme teknikleri konularında uzmanlık eğitimi almış kişidir (Arabuluculuk Kanunu md. 20). 

Arabuluculuk Kanunu gereği maalesef sadece Hukuk fakültesi mezunları bu mesleği icra edebilmektedir.

Peki şimdi de Uzlaştırmacılık kurumunu inceleyelim…

Uzlaştırma eylemi, uzlaştırma kapsamında değerlendirilen bir suç sebebiyle sanık veya şüpheliyle mağdurun, suçtan zarar gören kişilerin veya bunların yasal temsilcilerinin, mevzuatta yer alan usûl ve esaslar dairesinde uzlaştırmacı unvanına sahip kişilerce anlaşmalarının sağlanması eylemidir. Uzlaştırma kurumunun getirilmesindeki asli gaye bazı konuları mahkeme safhasına gelmeden evvel çözerek mahkemelerin iş yükünü azaltmaktır. Bu hem vakitten hem de efordan tasarruf sağlayan ve Adalet sisteminin daha hızlı işlemesine katkı yapan bir sistem olarak öngörülmüş ve uygulanmaya başlanmıştır. 

Göreceğiniz üzere uzlaştırma kurumu tamamen hukuksal mevzuata ve esaslara hakim olmayı gerektiren bir kurumdur..

Buradaki handikap şudur; Uzlaştırmacı olabilme yetkisi Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi mezunlarına tanınmıştı..

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Ceza muhakemesinde bundan sonra uzlaştırmacı olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olma şartını getireceğiz” dedi.

Şimdi bir de Mali Müşavirlik konularına bakalım..

Finansal Muhasebe, Finansal Tablolar ve Analizi, Maliyet Muhasebesi, Muhasebe Denetimi,  Vergi Mevzuatı ve Uygulaması, Hukuk (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku, SSK ve Bağ-Kur Mevzuatı, İdari Yargılama Mevzuatı)

Gelinen noktada dikkat edilmesi gereken husus Arabuluculuk ve Uzlaştırmacılık konuları, kapsamı ve uygulama alanları incelendiğinde en başından itibaren Arabuluculuk yetkisinin ve icrasının Mali müşavirlerin uzmanlık alanında olduğu, Uzlaştırmacılık için ise Ceza muhakemesine hakim olmak gerektiği yani Hukuk Fakültesi mezunlarının icrayı daha etkin bir şekilde üstlenebileceğidir..

Arabuluculuk ve Uzlaştırma kurumunun adalet sistemine katkısı tartışılmaz bir gerçektir.. Fakat “Gerçek başarı ancak doğru uygulandığında mümkündür…”

Yetkili kurumlarımızın da bu hususlarda doğru adımlar atacağına inancımız tamdır…

Sağlıklı günler diliyorum…

Süheyla Gökçek
SMMM-Uzlaştırmacı-Bilirkişi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.