SON DAKİKA
SGK'ye kayıtlı tüm çalışanlar için Kovid-19 aşı randevuları yarın açılıyor
Almanya'da kızı PKK tarafından kaçırılan anne, Diyarbakır annelerini ziyaret etti
Erdoğan: Transatlantik coğrafyasının istikrarının temini için de önemli bir sorumluluk üstlendiğimizi biliyoruz
Filistin Başbakanı Iştiyye'den yeni İsrail hükümetine 'işgale son verme' çağrısı
NATO Zirvesi başladı
Muş'ta kaynak sularından elde edilen tuz yurdun dört bir yanına gönderiliyor
40 yaş üzerindeki vatandaşların aşılanması başladı
Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar 388 milyon doz Kovid-19 aşısı yapıldı
Talas’da yağmur suyu hatları güçlendiriliyor
NATO Zirvesi yoğun güvenlik ve salgın tedbirleriyle başlıyor
Türkiye'de bugün Kovid-19 aşısı için 750 bin randevu alındı
Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 25'ine birinci doz Kovid-19 aşısı uygulandı
Türkiye'de 5 bin 12 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 53 kişi yaşamını yitirdi
Bakan Kurum: Marmara Denizi'nden 5 günde 1700 metreküp müsilaj temizlendi
ABD Afrin'deki hastane saldırısını kınadı
Cezayir'de rekor düşük katılımlı genel seçimin sonuçları ilk 24 saatte açıklanmadı
Hindistan'da Arakanlı Müslümanların kampında çıkan yangında 56 baraka yandı
Musul'da DEAŞ'ın katlettiği 500 kişilik iki toplu mezar bulundu
İsrail'de koalisyon hükümetinin Mecliste güven oyu almasıyla 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika'da sevgi gösterileriyle karşılandı
Dolar 8,4782
Euro 10,2862
Altın 507,75
BİST 1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 29°C
Parçalı Bulutlu
Kayseri
29°C
Parçalı Bulutlu
Çar 26°C
Per 27°C
Cum 29°C
Cts 32°C

AKLEDERSEK ÇÖZÜM DAİMA GERÇEKLEŞİR

A+
A-
05.05.2021
11.172
ABONE OL

Sınavla karşılaştığımızda genellikle öfke yada umutsuzlukla tepki gösteririz bize haksızlık gibi gelen şeyi haklı olarak reddederiz. Ama öfke sağırlaştırır umutsuzluk kör eder bize sunulan büyüme fırsatını kaçırırız. Bu durumda sert darbeler ve yenilgiler birbirini izler. Üzerimize çullanan şey kader değildir. Mesajını yenilemeye çalışan hayattır. Ben burada master plandan kastım sanayinin, tarımın, yaşam alanlarının gelişmesini bir bütün olarak değerlendirme şeklinde düşünmekteyim. Bundan dolayı master plan olarak isimlendirmek istedim çünkü karar vermek demektir. Master plan ismi genelde şehir planlamasında kullanılmakta, 15-20 yılı içerisine almaktadır.

Şu anda ülkemiz ilginç bir dönemden geçiyor. Öyle ki, pandemi döneminde yaşamaktayız, ilk kez bu kadar büyük problemleri farklı bir yaklaşımla geliştirmeye çalışıyor olmamız gereklidir. fiziksel, sosyal ve ekonomik dokusunda yapılacak değişiklikleri planlamak, artık çok sayıda profesyonel ile yerel halkın çabası ve katkılarıyla başarılı olmak için bir süreç algılanıyor ve bu algı günden güne güçlendirmemiz lazımdır. İnsanların, bölge sakinlerinin daha mutlu yaşam ortamlarını oluşturmak için, herhangi bir master planın merkezinde yer almasıdır. Dolayısıyla başarılı bir master planı gerçekleştirerek yaşamak, çalışmak ve eğlenmek için kusursuz ortamların nasıl oluşturulacağının ve sürdürüleceğini gösteren bir başlangıç noktasıdır. Kent ve kasaba merkezleri, endüstriyel alanlar, pazarının canlandırılması ve gelişen bölgeler hakkında değinmeye çalıştığımız konular karmaşık ve incelikli, dolayısıyla bulunan çözümler de aynı oranda gelişmiş olmalıdır. fiziksel, ekonomik ve sosyal dönüşümü için net bir strateji benimsemek, dönüşüm ve geliştirme sürecine dahil olan herkesin bundan yararlanması demektir. Master plan da, böyle bir stratejinin tanımlanması için gereken yöntemleri sunar. Devlet planlama oluşumlarında “master plan” sözcüğü çok sık kullanılmasa da, son yıllarda kavram ciddi anlamda canlılık kazandı. Kentsel ve kırsal değişim süreçleri hakkında stratejik düşünceye olan talep giderek artıyor. Buna bağlı olarak yerel yönetimlerin, bölgesel kalkınma ajanslarının, sanayi odalarının, sivil toplum kuruluşlarının, özel yatırımcıların ve benzer toplulukların da fiziksel değişime büyük ölçekli bir bakış açısıyla yaklaşması gerekiyor. Master plan, başarılı kılan çok yönlü unsurları ele alınır olmalıdır. Başarılı bir master planda bulunması gereken şartları maddeler halinde sıralayacağım.

 

• yönetiminin kalitesi • master planı için gelecek birimi kurulması • yeni bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi • hizmetlerin tedariği • değişim sürecinin tanımlanması ve bu sürece katılan kurumların ve insanların sorumluluğu • ekonomik ve finansal gerçekler • yatırım ve değişimin sağlanmasında farklı kuruluşların rolleri Master planların geliştirmesi ve yeni proje çıktıları olarak algılanmalıdır.

Çünkü master planlar, aslında projelerin sonradan tek tek öne çıkacağı bağlamı belirler. Bu nedenle elinizdeki rehber, bu stratejik düşünme aşaması hakkında bilgiler içerir. Başarıya ancak, iyi projeye çok daha detaylı bir seviyede uygulanmasıyla ulaşılacaktır. Dolayısıyla burada anlatılan süreç size stratejinizi geliştirme konusunda yardımcı olacak. Fakat işverenlere, master plan aşamasının ötesinde çok iş düşecek.

Bu gün ülkemizde master planı çıkarılmasını istememizin nedeni daha güçlü bir ülke olma yolarını planlı bir şekilde oluşturmayı sağlayıp, insanlarımızın nasıl mutlu bir gelecek yaşatmayı amaçlamamızdır. Günlük kısır döngüler ve tartışmaları, birbirimizle uğraşmayı bırakıp bütün varlığımızla nasıl bir geleceği gelecek nesillere bırakmayı hedeflememiz gerekmektedir. Aşağıda maddeler halinde yapılması gerekenleri ve master plan çıkarmada dikkat edilebilecek konuları sıralamaya çalışacağım.

 

1- 1960 dan sonra belirledikleri sektörler dünyada söz sahibi olmak için Japonya, gemi yapımı, motosiklet, çelik üretimi, televizyon üretimi, elektrikle ilgili araç ve gereç geniş çapta elektronik tüketimi ve otomobil alanları gibi sektörlerin çoğunda Japonya’yı en başa geçirmeyi başarmışlardır. İşte ülkemizde de bu gibi geleceğin sektörlerini belirleyip, o sektörlere yoğunlaşıp master plana uygun hareket etmeliyiz. Dünyada meydana gelen endüstri 4.0 uyarınca belirlediğimiz sektörlerde söz sahibi olmalıyız. Tüm bu üstün başarıların korunması ve egemen olmanın sürekliliğinin korunması zorunludur. Ne var ki tüm bunlar herhangi bir bunalım döneminde büyüme hızlarında önceden programlanan hedeflere ulaşmasında ve gelişmiş ülkelerin talep ettiği etkinlik transferlerini sağlamaya yeterli olamamaktadır.

2- Türkiye’nin başarılı olması için büyük bölümü daha doğrusu tamamı genel olarak abd den ya da avrupadan ithal edilen teknolojinin yoğun olarak uygulanması sonucu kazanılacaktır. Bu kaynaklar söz konusu alanlarda ülkemiz baş sırayı alana kadar geçerliliklerini koruyacaklardır. Gelecek güvence altına alınmak istiyorsak yeni teknolojik temel altyapılar kurmalıdır. Sektörlerde yapılmasına girişilen yenileştirme hareketleri kolayca ve süratle endüstriyel uygulamalara dönüşebilmeli yeni iş alanlarının açılmasını sağlanabileceği kanatindeyim.

3- Tüm çalışma alanlarında yeni bir enerji kaynağının genel olarak kullanılabilir hale getirilmesini sağlayacak sistemli bir organizasyonun kurulabilmesi için beklentili yıllar olarak geçmeye adaydır. Bilgi bilimi daha basit anlatımıyla bilgi iletişimi güncel bütün endüstrileri değiştirecek geleceğin endüstrilerinin temelini atacaktır. Yeni bilgi iletişimi ve işlem alanları yapay zekaya dayalı işçi robotları gelecek insanlığın hizmetine gireceği ve bio sanayi ve uygulamaları(kimya tarım enerji)tıp ve eğitim gibi iki temel alanda hızlandırılmış programların uygulanmasını sağlayacaktır. Mikro-alıcı komple bir bilgisayardır programlanabilir yapay zekanın oluşumunda lider olmayı hedeflemelidir. Bununla birlikte nano teknolojilerinin yanı sıra grafen, silisyum ve toryum teknolojileri gelecekte temelleri olacağından buna göre master plan oluşturulmalıdır.

4- Gelişmiş ülkeler dünyanın bu karmaşası içinde bir devrim oluşturarak ve geleceğe ait uğraşlar oluşturdukları ölçüde yaşamlarını sürdürebileceklerdir. Bu konuda kazanılacak deneyimler ve yapılması gereken yeni eğitim artık en önemli güncel uğraş oldu. 30 yıldan beri hareketli pazarlarda egemenlik kazanılması savaşımının verilmesi yerini insanların iyi yetişmesi aklın kullanılmasının geliştirilmesi yaratıcı kapasiteler aldı. Tüm bu yeni uygulama alanlarında dünya ülkeleriyle bütünleşmenin sağlanması ancak cephelerde rekabete girişildiği ölçüde değerli ve nitelikli olacaktır.

5- Gelişmede ulaşılan bu yeni aşama bundan öncekilerle kıyaslandığında daha nitelikli bir çağ atlamanın oluştuğu gözlenmektedir. Mikro alıcılar bir insan beyninin sevgi gibi duygusal ve doğrudan doğruya aktif olarak yapması gereken faaliyetlerin dışındakileri otomasyon şeklinde gerçekleştirebiliyorlar. Bu kapasiteler endüstrileşmiş ülkelerde geniş uygulama alanları bulurken 3. Dünya ülkeleri henüz bu konuda işlenmemiş topraklar gibi ekilmeyi bekliyor.

 

Evde fabrikada büroda bilgi iletişimine olan ihtiyaç başlangıçta sadece daha üst düzeyde bir yaşamın imkanlarına kavuşmak için toplum-5 oluşacaktır. Ne var ki bu kullanımların artışı bilgi iletişimini yaşamın bütün alanlarına yayacaktır. Bilgi iletişimindeki gelişme milyonlarca insana yeni çalışma alanları açacaktır. Böylece bu sistemde en basitten en bilimsel olanına kadar hepsini kapsayacak.

İbrahim YEMLİHALIOĞLI

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

  1. Murat Gençtorun dedi ki:

    Memleketimizin terakkisi ; oluşturulacak uzun ve orta vadeli üretim planlarını ; mali , ekonomik , sosyolojik vb açılardan inceleyip , olabildiğince detaylandırmak ve el birliği ile çalışmaktan geçmektedir.