DOLAR 6,8633
EURO 7,7485
ALTIN 390,892
BIST 115748,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 34°C
Az Bulutlu

5G Teknolojisi ve Covid-19

Özgür Yurdakoş
2004 Yılından İtibaren Web Teknolojileri ve Dijital Medya ile  Sıkı Fıkı Geçen Bir Hayat ve Dijital Medya Yöneticisi.Koyu Bir Kayserispor Taraftarı Haber Erciyes Teknoloji Bölümü Köşe Yazarı

Korona virüsü salgınına ‘5G teknolojisinin yol açtığı’ iddiası giderek yayılıyor. Türkiye’de de sosyal medyada dillendirilen bu komplo teorisi, İngiltere’de baz istasyonlarının ateşe verilmesine kadar vardı.

Korona virüsü salgınına ‘5G teknolojisinin yol açtığı’ iddiası giderek yayılıyor. Türkiye’de de sosyal medyada dillendirilen bu komplo teorisi, İngiltere’de baz istasyonlarının ateşe verilmesine kadar vardı.

Gelin 5G Teknolojisini Biraz Detaylandıralım.

5G Teknolojisi Nedir?

Mobil teknolojilerin adeta alıp başını gittiği bir atmosferdeyiz. Hayatımıza henüz birkaç sene önce dahil olan 4G’ye adapte olmaya çalışırken 5G’nin ayak sesleri şimdiden duyulmaya başlandı diyebiliriz.

Henüz bilgi düzeyinin sınırlı düzeyde olduğu 5G ile ilişkin her geçen gün yeni haberler gelmeye başlıyor. Telefonlarımız artık neredeyse yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası durumunda. Yaşamımızın odak noktasına yerleşen cep telefonlarımızla, pek çok ihtiyacımıza yanıt bulabiliyoruz.

5G sayesinde ultra düzeyde bir hızla video izlemek, indirmek ve karşıya ulaştırmak mümkün olacak.

Bu yüksek hız için oldukça  sağlam bir bant genişliğine ihtiyaç var. Bu konuda oldukça iddialı olan 5G, ihtiyaç duyulan ve özlenen hızı temin edeceğe benziyor. 4G teknolojisinde  1 saniye içinde 1 gigabit veri aktarımı mümkündü. Bu, kullanıcılar için aslında tatmin edici gibi dursa da bu hıza hiçbir zaman ulaşılamıyordu.

5G teknolojisinde aynı hızın saniyede 10 gigabite çıkacağı söyleniyor. Elbette aynı mantıkla, pek çok engelleyici faktörden ötürü bu hız düzeyine yaklaşmak yine çok zor olacaktır; ancak her durumda 4G teknolojisinden çok daha güçlü bir yapının geleceği kesin.

5G Teknolojisi daha az bir maliyet ile daha hızlı bir veri aktarımını hedeflemektedir.5G teknolojisi ile bir çok ürün nesne’yi uzaktan kondtrol edebileceğiz.Aklınıza “Akıllı Ev Sistemleri” – “Araç Takip Sistemleri” başlıca olarak gelmiş durumda bunları çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğiz.

Aranızda “4G Teknolojisini ne kadar sağlıklı kullanabildik” diyenler ufak ufak sitem edenler olabilir bende katılmıyor değilim açıkçası.Sonuç olarak 5G oldukça sağlam bir bant genişliği istemekte.

5G Teknolojisi Ne Getirecek?

5G teknolojisi yüksek hızda veri aktarımı sağlamanın yanı sıra yüksek kapasiteli, gecikme süresi kısa, düşük maliyetli, güvenilir mobil iletişim hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

Böylece kablosuz iletişim sistemlerinde karşılaşılan birçok sınırlamanın aşılması mümkün olabilecek.

İndirme (Download) Süresi Düşürülüyor

2020’de bazı ülkelerde hizmete giren 5G teknolojisi ile veri aktarım hızının saniyede 20 gigabite ulaşması hedefleniyor. Böylece yüksek hızda veri transferi gerektiren uygulamaları (örneğin bulut sistemleri, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları) indirmek için beklemeden, tıkladığımız anda kullanabileceğiz.

Santimetre (Cm) Ölçeği Sona Eriyor

Bugüne kadar mobil iletişim sistemlerinde kullanılan sinyallerin dalga boyu santimetre ölçeğindeydi. 5G teknolojisinde dalga boyu milimetre ölçeğinde olan (6-100 gigahertz frekans aralığında) sinyallerin kullanılması hedefleniyor. 

Yavaşlama ve Bağlantı Kopması Yok Edilecek

Mobil cihazların sayısının her geçen gün artmasına rağmen kullanılan frekans aralıklarının aynı kalması yavaşlama ve bağlantıda kopma gibi sorunlara neden oluyor. 5G teknolojisinde sinyallerin daha önce mobil iletişim sistemlerinde kullanılmayan bir frekans aralığında olmasının bu sorunlara çözüm olabileceği düşünülüyor.

Gecikme Sorunu Ortadan Kalkıyor

Mobil iletişim sistemlerinde bir başka sorun ise gecikmeydi.4G’de gecikme süresi 30 milisaniye ile 50 milisaniye arasındaydı. 5G teknolojisinde ise gecikmenin 1 milisaniyeye düşürülmesi hedefleniyor.

500 KM Hızda 5G’yi Etkin Kullanabileceğiz

5G sayesinde yüksek hızda hareket ederken (örneğin saatte 500 km) bu teknolojiyi etkin şekilde kullanmak da mümkün olabilecek. 5G teknolojisi ile aynı zamanda belli bir alanda daha fazla sayıda cihaz mobil kablosuz ağa bağlı olabilecek, böylece insanlar kalabalık ortamlarda (örneğin stadyumlar, konser salonları ya da alışveriş merkezleri) kablosuz iletişimden yararlanabilecek.

5G Teknolojisinde Covid-19 Teorisi

Korona virüsü salgınına ‘5G teknolojisinin yol açtığı’ iddiası giderek yayılıyor. Türkiye’de de sosyal medyada dillendirilen bu komplo teorisi, İngiltere’de baz istasyonlarının ateşe verilmesine kadar vardı.

Sosyal medyada paylaşılan iddia, bazı gelişmiş ülkelerde cep telefonu operatörlerinin kullandığı ve radyo dalgalarına dayanan 5G teknolojisinin bir şekilde korona virüsünden sorumlu olduğunu öne sürüyor. Bu komplo teorisi ilk olarak, ABD’deki ilk vakaların bildirildiği ocak sonunda Facebook paylaşımları üzerinden ortaya çıkmış görünüyor.

Bu teorilerin 2(iki) iddiası var

İlki, 5G teknolojisinin bağışıklık sistemini bastırdığı ve bu nedenle insanları virüse karşı daha savunmasız hale getirdiği yönünde.

İkincisiyse, virüsün bir şekilde 5G üzerinden yayıldığını öne sürüyor. Virüsün bu teknolojiyi kullanan Asya ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD’de hızlı yayılması da, iddiaya ‘kanıt’ olarak sunuluyor.

Bilim dünyası bu teorileri “saçma” ifadeleri kullanarak karşı çıkmakta.Bilim insanları, iddianın hiçbir somut dayanağı olmadığını söylüyor.

İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) direktörlerinden Stephen Powis “5G hikâyesi sapına kadar zırvalık, en kötü türden yalan haber” derken, Reading Üniversitesi’nden hücre mikrobiyolojisi uzmanı doktor Simon Clarke “Tamamen saçmalık” ifadelerini kullanıyor.

‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATACAK KADAR GÜÇLÜ DEĞİL’

“5G’nin bağışlık sistemini zayıflattığı fikrinin hiçbir geçerliliği yok” diyen Clarke şöyle devam ediyor: “Bağışıklık sistemi, yorulmak veya iyi beslenmemek gibi çok şeyden zarar görebilir. Bu oynamalar çok büyük değildir ama sizi virüs kapmaya daha açık hale getirebilir. Radyo dalgaları ısındıkça fizyolojinizi altüst edebilir, bağışıklık sisteminizin işlevini bozabilir. Fakat 5G radyo dalgaları küçüktür ve hiçbir şekilde bağışıklık sistemini etkileyecek kadar güçlü değillerdir. Bu konuda çok sayıda çalışma yapıldı.”

‘ELEKTROMANYETİK DALGA VİRÜSÜ YAYAMAZ’

Bristol Üniversitesi’nden Pediatri Profesörü Adam Finn de, 5G’nin virüsü yaymasının imkânsız olduğunu söylüyor. “Mevcut salgın, enfekte bir kişiden bir başka kişiye bulaşan bir virüsten kaynaklanıyor. Bunun doğru olduğunu biliyoruz” diyen Finn şöyle devam ediyor: “Virüsler ve cep telefonlarını, internet bağlantılarını çalıştıran elektromanyetik dalgalar farklı şeylerdir. Tebeşirle peynir kadar farklı” ifadelerini kullanıyor.

‘5G OLMAYAN YERLERDE DE YAYILIYOR’

Uzmanlar, virüsün henüz 5G teknolojisine sahip olmayan İngiliz kentlerinde veya İran gibi ülkelerde de yayılmakta olduğunun altını çiziyor. ‘Korona virüsüyle 5G bağlantısı’ iddiasının bir komplo teorisinden ibaret olduğunu vurgulayanlar, virüslerin çoğalmak için insan veya hayvan hücrelerine ihtiyaç duyduğunu, enfeksiyona bu şekilde yol açtıklarını ve canlı olmayan bir konak bulamadıklarında yok olma eğilimi gösterdiklerini de vurguluyor.

Haritalar Arasındaki Benzerlik Dikkat Çekici

Yukarıdaki harita Aralık 2019 ‘da Yayınlanan 5G Altyapı Haritası.Aşağıdaki harita ise Nisan(2020) Covid-19 Isı Haritası

Şu an için Ookla’nın 5G haritasında, dünyadaki 95 5G operatörünün 1.444 adet 5G konuşlandırmaları listeleniyor. Bu listedeki konuşlandırmalar “Ticari Olarak Uygun”, “Sınırlı Kullanım” ve “Ön sürüm” şeklinde etiketlenmiş halde.

Haritaya bakıldığında ön plana çıkan ülke, 575 adet ticari kullanıma uygun 5G ağı ile İsviçre oluyor. İsviçre’den sonra ise 174 adet ticari kullanıma uygun 5G konuşlandırmasıyla Güney Kore yer alıyor.

Türkiye’de 5G’nin ilk adresi

Son olarak eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhal, ‘Türkiye’de 5G ilk önce nerede olacak?’ sorusunu geçtiğimiz günlerde yanıtlamıştı.

Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhal “Şubat 2020 ” de yaptığı Açıklamaya göre, Türkiye’de 5G’nin ilk adresi İstanbul Havalimanı olacak. 

Dip Not:

5G Teknolojisini ve Covid-19 teorilerini bu yazımda masaya yatırdık.Yazımın sonunda bir dip not paylaşmak istedim.

5G Teknolojisi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yükselen güç Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki rekabetin merkezine oturmuş durumda.Çin Halk Cumhuriyeti ile İngiltere’nin 5G Teknolojisinde büyük gelir hedeflediği söylentiler arasında yukarıda ki teorilerin ABD kaynaklı çıkması ve karşıt görüşlerde İngiltere Bilim İnsanlarının önde yer alması yazdıklarımızı doğrular cinsten.

Bir Başka Yazımda Görüşmek Dileğiyle

Saygı ve Sevgilerimle

Özgür YURDAKOŞ (Dijital Medya Yöneticisi)

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.